Severoatlantická aliance má obavy z nových amerických sankcí

638
Print Friendly, PDF & Email
Severoatlantická aliance má obavy z nových amerických sankcí
Severoatlantická aliance má obavy z nových amerických sankcí

Zdroj: www.businessinsider.com

Severoatlantická aliance NATO vyjádřila značné obavy ve věci nových amerických sankcí, které by mohly být uvaleny na Turecko. A to kvůli tureckému nákupu ruských, protiletadlových systému S-400. NATO podle vyjádření generálního tajemníka Jense Stoltenberga v této záležitosti upřednostňuje spíše jednání, než sankce. Zmíněný tajemník OSN, jenž je momentálně na jednodenní návštěvě v Ankaře k uvedeným protiletadlovým komplexům S-400 a jejich nákupu pro televizní stanici NTV dále uvedl, cituji:

Projednal jsem otázku S-400 s (tureckým prezidentem Recepem) Erdoganem a také jsem o tom dříve mluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pozice Turecka je jasná, je to jeho národní rozhodnutí, kde i co nakupovat. Ale předal jsem své znepokojení ohledně toho, že dva systémy protivzdušné obrany nemohou fungovat společně. Jsme znepokojeni možnými sankcemi (ze strany USA) kvůli S-400 a vítáme kroky, které jsou zaměřeny na řešení krize. Pokud nebude nalezeno, prohrají všichni.

Krom toho také dodal, že Severoatlantická aliance je v současné chvíli spokojena s pokračováním dialogu, který je nyní veden mezi Spojenými státy a Tureckem v souvislosti s možným nákupem amerických protivzdušných systému Patriot.

Pro ty, kteří se v této věci těžce orientují je zde krátký „nástřel“ celé situace: Turecko se dříve nechalo slyšet, že se za žádných okolností nevzdá nákupu ruských protiletadlových systémů S-400. První takovéto komplexy by měly být do Turecka dodány letos v červenci.

Spojené státy, které tento nákup příliš nepodporují však tvrdí, že tyto systémy jsou nekompatibilní se standardy, které jsou v NATO zavedeny a hrozí Turecku sankcemi za jejich pořízení. Vedle možných sankcí Amerika Turecku, ale dále hrozí i možným pozastavením, či úplným zrušením prodeje vojenských letounů F-35 o které má Turecko zájem.

V Turecku na tyto výroky a možné kroky ze strany USA zareagovali tvrzením, že ruské systémy S-400 nejsou pro americké vojenské letouny F-35 hrozbou.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů