„Sedmiletá válka v Sýrii je mezinárodním politickým selháním,“ tvrdí komisař OSN

525
Print Friendly, PDF & Email
„Sedmiletá válka v Sýrii je mezinárodním politickým selháním,“ tvrdí komisař OSN
„Sedmiletá válka v Sýrii je mezinárodním politickým selháním,“ tvrdí komisař OSN
Zdroj: www.twitter.com

Letošním rokem to bude přesně sedm let od zahájení válečného konfliktu v Sýrii, kdy se proti sobě postavili dvě skupiny. Na jedné straně tamější vládní vojska a na straně druhé radikální teroristické organizace, jako je Islámský stát, Al-nusra a další. Bude to přesně sedm let od zahájení krvavých syrských bojů, během nichž přišlo o život, několik stovek tisíc lidí a dalších několik milionů jich bylo buďto zraněno, nebo z nich válka učinila uprchlíky, bez střechy nad hlavou.

K tomuto, dá se říci až depresivnímu scénáři, jehož je celý svět svědkem se v posledních několika dnech vyjádřil vysoký komisař OSN – konkrétně komisař mající na starost uprchlíky – Filipp Grandi. Podle jeho slov je současná, již sedm let trvající válečná situace v Sýrii, mezinárodním politickým selháním a je nanejvýše nutné, tento destruktivní konflikt, již definitivně ukončit.

Filipp Grandi v souvislosti s ukončením válečného konfliktu v Sýrii dále, dle informací německého televizního kanálu ZDF uvedl, že již brzy by na toto téma měla být zorganizována konference v Bruselu. Zde by se vedle současné situace mělo hovořit i o finanční podpoře pro Sýrii, která by napomohla v celkovém rozvoji Sýrie.

Ohledně současné chvíle v Sýrii by bylo vhodné připomenout, že se už nebojuje na celém syrském území, jako tomu bylo ještě donedávna, ale jen na jedné, poslední části. Tou je tzv. Východní Ghůta, ležící nedaleko syrského hlavního města – Damašek, kde podle dostupných informací (informací hlavně od humanitárních organizací) jsou boje a tamější podmínky pro život, nejhorší za celých sedm let bojů v Sýrii.

Zmíněný německý televizní kanál ZDF se konkrétně aktuálním podmínkám ve Východní Ghůtě věnoval a uvedl následující údaje: Jen od poloviny letošního února zemřelo v tomto regionu nejméně tisíc lidí, přičemž dalších zhruba 4 800 jich je zraněno. Současné situaci navíc nahrává i fakt, že je zde velice málo pitné vody a hygiena je na velmi nízké úrovni. A to nejsou ani zdaleka všechny problémy a astronomické cifry, týkající se tohoto regionu, případně celé Sýrii.

Dalším problémem jsou děti! Těch, dle odhadů mezinárodní humanitární organizace UNICEF jen ve Východní Ghůtě žije zhruba 200 tisíc a zhruba 40 % z nich (to jest 80 000 dětí) trpí chronickým hladem.

Budeme-li se pak zajímat o celkový počet obětí, této války, v celé Sýrii, naše čísla se zastaví na milionech. Jak uvádí UNHCR (úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) tak v celé Sýrii, dohromady přišlo o střechu nad hlavou 6,1 milionů lidí. Tito lidé se stali uprchlíky ve své vlastní zemí. Dalších zhruba 5,6 milionů lidí, kteří rovněž přišli o střechu nad hlavou pak hledali útočiště jinde ve světě.

Sečteno a podtrženo – tato „válka“ (spíše občanský konflikt), která se momentálně vede v Sýrii „vyprodukovala“ sta-tisíce mrtvých lidí, miliony zraněných lidí a deseti-miliony (přesně 11.7 milionů) uprchlíků.

Pozitivní zprávou na konec tohoto článku, pak může býti snad jedině informace o vydařeném, humanitárním konvoji směřujícím do těchto, bojem zničených, míst. Jak konkrétně uvedl zástupce OSN, tak v pátek 9.3.2018 do oblastí Východní Ghůty dorazil humanitární konvoj, celkem 13ti plně naložených kamionů. Předpokládá se, že zásoby na těchto kamionech by měly zde vystačit až pro 12 tisíc lidí, žijících v krajní nouzi.

Nutno dodat, že úspěch tohoto konvoje se považuje za velice významný, neboť jak už bylo uvedeno, boje v tomto regionu (ve Východní Gůtě) jsou nejhorší za celých sedm let války v Sýrii. A existuje dokonce už i případ, kdy musel být humanitární konvoj směřující do této oblasti, kvůli intenzitě bojů, odložen.

Zdroj: ZDF

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů