Saúdská Arábie směřuje čtvrtinu svých úderů v Jeménu na civilní cíle

439
Print Friendly, PDF & Email
Saúdská Arábie směřuje čtvrtinu svých úderů v Jeménu na civilní cíleZdroj: www.2er.net
Saúdská Arábie směřuje čtvrtinu svých úderů v Jeménu na civilní cíle
Zdroj: www.2er.net

Saúdská armáda, včetně letectva, která je vojensky podporována Spojenými státy a Velkou Británií, cílí čtvrtinu svých leteckých útoků v Jemenu na civilní cíle jako jsou školy, nemocnice, trhy, nebo mešity. Takovéto informace přinesl nový průzkum, vypracovaný skupinou akademiků, lidskoprávních organizátoru a aktivistů, pracujících v organizaci, Yemen Data Project.

Výše uvedené, již veřejné informace, tak s největší pravděpodobností, dosti posílí, už tak silný nátlak na Spojené státy a Velkou Británii s žádostí, aby přestali Saúdskou Arábii vojensky podporovat.

Co se týká samotných útoků, tak výsledky výzkumu hovoří jasně. Celkem bylo v Jemenu od března, roku 2015 do letošního srpna, saúdským letectvem podniknuto 8 600 náletů. Z těchto 8 600 náletů jich bylo 3 577 zaměřeno na vojenské cíle, dalších 3 158 na civilní cíle a u zbylých, tedy u nějakých 1882 náletů, nebylo možné přesně určit, zda-li se jednalo o vojenské, nebo civilní cíle.

V souvislosti s útoky Saúdské Arábie, která na území Jeménu operuje již od března, roku 2015, nutno ještě dodat, že celá vojenská akce Saúdů je podporou jemenské vládě v boji, proti Íránem podporovaným vzbouřencům Houthi. Ty dle dostupných informací ovládají hlavní jemenské město, Sanaťa a podle řady lidskoprávních organizací, opakovaně porušují lidská práva, když při bojích schválně směřují své miny na civilní oblasti.

O tom, že obyvatelé Jeménu trpí porušováním zákonů (a to nejen ze strany politického hnutí Houthi) se zmínila i organizace, Human Rights Watch, která doplnila, že útoky na jemenské civilisty, jsou podnikány ze všech v Jeménu bojujících stran. Vůbec nejhorším zjištěním je ale fakt, že letectvo Saúdské Arábie své útoky na civilní cíle, provádí opakovaně. Flagratním případem může být třeba jedna škola v Dhubabu, která byla v průběhu těchto bojů bombardována již devětkrát. Dalším názorným příkladem pak může být trh v Sirwahu, jenž byl útoky zasažen už čtyřiadvacetkrát.

Dění v Jeménu už okomentovala i Severoatlantická aliance, která poznamenala, že v průběhu těchto bojů zemřelo nejméně 10 000 lidí z čehož 3 799 byli civilisté.

Zdroj: Theguardian.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů