Saudská Arábie: Rituály u Mekky si vyžádali 700 mrtvých

744
Print Friendly, PDF & Email
Saudská Arábie: Rituály u Mekky si vyžádali 700 mrtvýchZdroj: www.idnes.cz
Saudská Arábie: Rituály u Mekky si vyžádali 700 mrtvých
Zdroj: www.idnes.cz

Mekka, 2 milionové hlavní město Saudské Arábie, kde se každoročně v rámci tzv. „Poutě do Mekky“ a samozřejmě i jiných poutí, schází několik tisíc, či spíše několik milionů muslimů. Krom těchto velkolepých, muslimských „shromáždění,“ potažmo poutí je ale Mekka známa také vysokou úmrtností k níž dochází právě během konání, oněch uvedených poutí.

Poslední taková pouť, jež měla na svědomí ne několik desítek, ale rovnou několik stovek životů se konala dnes, ve svatém městě, poblíž Mekky, kde bylo v rámci muslimské poutě, Hadždž ušlapáno více jak 700 lidí, přesněji 717 lidí (čísla se různí) a dalších minimálně 800 bylo těžce zraněno. Zprávy o tomto masakru přinesli saudské zpravodajské složky.

Podle současných zpráv na místě zasahuje téměř 220 sanitek a více jak 4 000 záchranářů.

www.nytimes.com
Saudská Arábie: Rituály u Mekky si vyžádali 700 mrtvých
Zdroj:www.nytimes.com

Pouť Hadždž, která dnes probíhala nedaleko hlavního města, nebyla ale jedinou akcí v Saudské Arábii. Krom této poutě byl dnešek, dnešní den v Saudské Arábii pojmenován jako Eid al-Adhá, tedy den, kdy muslimové obětují ovci. Jedná se v podstatě o další slavnosti v tomto případě, spíše jatka, při nichž stejně jako při pouti do Mekky hyne společně se zvířaty, také mnoho lidí. Zvláště pak v okamžiku, kdy v jednu chvíli dochází k hromadné porážce zvířat.

Zmíníme-li se znovu ještě o pouti do Mekky a vůbec o všech poutích, které muslimové v Saudské Arábii absolují, tak je třeba podotknout, že na těchto poutích, každým rokem umírají lidé. Ještě nikdy se ale nestalo, aby to bylo tak vysoké číslo jako tomu bylo nyní při pouti Hadždž, kdy o život přišlo sedm stovek lidí. Média v této souvislosti uvádí historii putování do Mekky a ohlíží se konkrétně až 20 let zpátky, kdy vůbec nejkrvavějším incidentem (krom tohoto) byl rok 2006, kdy zemřelo 346 poutníků. A to při při rituálním kamenování Satana v Džamarátu.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů