Ruský prezident změnil Rusko a pohled na něj

511
Print Friendly, PDF & Email
Ruský prezident změnil Rusko a pohled na nějZdroj: www.informativa.ba
Ruský prezident změnil Rusko a pohled na něj
Zdroj: www.informativa.ba

Ruský prezident, Vladimir Putin, dle textu v americkém deníku, Financial Times, jehož autorem je ředitel ruského a evropského programu, Fond Carnegie a mimo jiné také spolupracovník Národního výboru rozvědky v USA, Eugen Rumer, údajně změnil Ruskou federaci a pohled na ní.

Rusko bylo podle jeho slov, vždy vnímáno jako slabá země, nemající žádný vliv na události ve světě. To se ale v posledních několika letech a zvláště pak v několika posledních měsících, v průběhu trvání syrské krize, dosti výrazně změnilo.

Expert Eugen Rumer konkrétně tvrdí, že pokud jde o situaci v Sýrii, tak ruský prezident, Vladimir Putin zde ukázal svou „nemilosrdnost, rozhodnost, zralost a zručnost“. Poznamenal také, že ruské vojenské letectvo svými operacemi změnilo chod celého konfliktu na území Sýrie.

K nynější pozici Ruska se vyjádřil takto, cituji:

Sýrie ukázala, že Rusko, které bylo během devadesátých let odepsáno jako obyčejná regionální mocnost, má k dispozici značný vojenský potenciál, k němuž je připravena se obrátit v případě potřeby.

Rumer rovněž nezapomněl zdůraznit, že jenom díky ruským operacím se podařilo obě strany syrského konfliktu, dotáhnout k jednomu stolu a „otevřít“ mezi nimi mírová jednání.

Ruská federace si dle jeho názoru, díky aktuální působnosti v Sýrii, upevnila pozice nejenom na území Sýrie, ale rovnou na území celého Blízkého východu.

To konec konců dal najevo i ve svém článku, kde konkrétně poznamenal, cituji:

Moskva nemůže řešit problémy regionu (ale kdo může?), ovšem nyní je nelze řešit bez její účasti.

V závěru svého textu pak Rumer poznamenává, že Moskva je dnes už dostatečně silná (disponuje dostatečným množstvím „ambicí, zdrojů a připravenosti“) na to, aby mohla zlikvidovat své protivníky, pokud pro ni představují hrozbu.

Pro ty, kteří o ruském angažmá v syrském konfliktu vědí jen málo dodám, že všechno to začalo koncem září minulého roku, tedy roku 2015 a celá tato ruská operace trvala celkem pět měsíců. Přičemž během této operace Rusko, konkrétně tamější vzdušné a kosmické síly, podnikly více jak 9 000 bojových startů a zničily rozsáhlou infrastrukturu, radikální teroristické organizace, Islámský stát.

Do této infrastruktury patří jen tak mimochodem, například objekty pro těžbu, zpracování a transport ropy, což je produkt na kterém teroristé nejvíce vydělávají. Celá tato ruská operace, jejímž cílem bylo zbavit Sýrii teroristů, skončila 14. března večer, kdy ruský prezident, Vladimir Putin vydal příkaz ke stažení ruské skupiny ze Sýrie, protože úkol ruského ministerstva obrany, byl už splněn.

Zdroj: Nová republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů