Rusko zmodernizovalo jednu ze svých mezikontinentálních balistických raket

596
Print Friendly, PDF & Email
Rusko zmodernizovalo jednu ze svých mezikontinentálních balistických raket

Zdroj: www.wikiwand.com

S tím jak plyne čas a všichni se chtějí ve všem zdokonalovat, Ruská federace chce v brzké budoucnosti do svého jaderného arzenálu nasadit, technologicky úplně novou mezikontinentální balistickou raketu. Informaci na veřejnost v jednom ze svých rozhovorů pro ruskou televizní stanici Rossiya-1, přinesl ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Vedle samotného vicepremiéra Rogozina, zodpovědného za ruský zbrojní průmysl se k technologicky úplně nové balistické raketě, vyjádřil také náměstek premiéra pro ruský obranný průmysl. Ten uvedl, že nová balistická raketa bude schopná proniknout skrze všechny protiraketové systémy Spojených států. Název již zmíněné, nové balistické rakety, ale zatím nikdo neuvedl.

O to se později postarala pravděpodobně ruská média. Ta poněkud poopravila tvrzení ruského vicepremiér Dmitrije Rogozina o údajně, úplně nové mezikontinentální balistické raketě a uvedla, že vicepremiér svými slovy v rámci rozhovoru, nejspíše popisoval modernizaci těžké mezikontinentální balistické rakety RS-28-SARMAT, která byla zdokonalena v rámci ruské jaderné modernizace.

Tato zmodernizovaná balistická raketa je dle slov Rogozina (který o ní v rámci interwiev mluví jako o zbraních) schopná projít raketovou obranou Spojených států a má být nadčasová. Rogozin v interwiev konkrétně prohlásil, že tyto zbraně jsou schopné projít raketovou obranou Spojených států dneška zítřka a dokonce i pozítřka.

Vylepšená ruská balistická raketa by pak měla vážit zhruba 100 tun, přičemž její maximální užitečné zatížení bude odpovídat hmotnosti 10 tun. V současné chvíli je ale tato raketa podrobována poslední, závěrečné fázi vývoje, která probíhá v Makejevově konstrukční kanceláři, nacházející se ve městě Mias.

Ruský vicepremiér Rogozin v souvislosti s vylepšenou balistickou raketou také uvedl, že díky této zbrani může Ruská federace protiraketový systém Spojených států, doslova roztrhat na kusy, kdy se dle slov Rogozina americký protiraketový štít pro Rusko, přestane jevit jako hrozba.

Ohledně zmodernizované rakety nutno závěrem doplnit, že celá tato ruská modernizace je do značné míry odvetou za americké vojenské tahy v blízkosti ruských hranic. Není tomu totiž tak dávno, přesněji minulý rok v létě, co byla v Rumunsku do provozu uvedena americká protiraketová základna za zhruba 800 milionů dolarů. Ta se má stát součástí protiraketového systému Aegis umístěného v Evropě.

Spojené státy společně s Rumunskem tvrdí, že jediným cílem oné základny v Rumunsku je boj proti potencionální hrozbě z Íránu. Toto tvrzení se ale Moskvě, vzhledem k vzdálenosti celé základny od ruských hranic, moc nelíbí. Proto Moskva začala podnikat různá protiopatření, kdy například, vedle zmíněné modernizace balistické rakety, nechala v západní enklávě Kaliningradu umístit raketový systém Iskander.

Zdroj: RT

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů