Rusko zamaskovává tajemství Su-35 pro Čínu

869
Print Friendly, PDF & Email
Rusko zamaskovává tajemství Su-35 pro Čínu
Zdroj: www..rt.com

Ruská federace dodala do Číny prvních šest ruských stíhacích letadel, typu SU-35. Jedná se tak o vůbec první ruskou zásilku z celkového počtu čtyř zásilek, díky nimž by do Číny mělo být dodáno až 24 výše zmíněných, ruských stíhacích letounu za více jak 2 miliardy dolarů. Informaci přinesl americký časopis The National Interest, který vedle informování o samotném doručení, první části ruské zásilky, upozornil také na fakt, že Ruská federace malinko upravila verzi stíhaček SU-35, dodávané pro Čínu.

Důvod malé úpravy ruských stíhaček SU-35 je naprosto triviální. Ruská federace se totiž vážné obává toho, že by Čína, coby ostřílený matador v kopírování cizích technologií, mohla okopírovat i špičkové technologie stíhaček SU-35. A to i přes smlouvu o ochraně duševního vlastnictví, před neoprávněným kopírováním, která byla při nákupu ruských SU-35 v listopadu, roku 2015 mezi Ruskem a Čínou podepsána.

Fakt, že je Čína naprostým přeborníkem v kopírování cizích technologií, uznává i předseda ruského Centra pro politické výzkumy a současně také již vysloužilí generál-poručík, Jevgenij Bužinskij. Ten v souvislosti s dodáním ruských stíhaček tvrdí, že Moskva, nehodlá bez patřičného opatření (bez zmíněné, drobné úpravy verze stíhaček), Číně předat ty nejcennější technologie na stíhačkách SU-35, mezi něž je bezesporu zařazen, třeba vele-důležitý motor stíhaček AL-41F1S od společnosti Saturn. Ruská federace je přesvědčena, že tímto tahem se jí tak podaří, svůj motor udržet v bezpečí.

Bužinskij k ruským dodávkám stíhaček do Číny ještě doplnil, cituji:

Oni neumějí vyrábět motory. Souhlasili jsme, že jim budeme dodávat motory pro SU-35, ale naštěstí, jak mi řekli techničtí kolegové, okopírovat tento motor je prakticky nemožné, protože je prakticky nemožné dostat se k jádru tohoto motoru, aniž byste ho zcela rozbili.

Svou poznámku ohledně ruských stíhaček SU-35 dodávaných do Číny uvedla i redakce výše uvedeného amerického časopisu The National Interest. Podle ní nelze vyloučit, že kopírování technologií, zvláště pak ruského motoru bylo pro Peking hlavním cílem nákupu ruských SU-35. Čína totiž i přes současné konstruování tzv. „neviditelných“ stíhaček jako jsou stíhačky J-20, nebo J-33, v sestavování a navrhování motorů pro stíhací letouny za celým světem, dosti zaostává.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů