Rusko se ohnalo potravinovým embargem

546
Print Friendly, PDF & Email
Rusko se ohnalo potravinovým embargemZdroj: www.freepub.cz
Rusko se ohnalo potravinovým embargem
Zdroj: www.freepub.cz

Ruská federace, konkrétně premiér, Dmitrij Medveděv, prohlásil, že Rusko v následujícím roce, od 7. prosince 2014 nepřijme, žádné potraviny, jako je hovězí maso, rybí maso a drůbeží maso, rovněž se tento zákaz týká některých druhů sýra, případně ovoce, zeleniny a mléka. Jedná se hlavně o potraviny, dovážené ze zemí Evropské unie, USA, Norska, Kanady a Austrálie. Jediné na co se vztahuje výjimka, je dovoz alkoholu, který zakázán nebude. Na celý tento zákaz bude na ruských hranicích dohlížet, federální celní služby (FCS), kterou tímto úkolem, pověřil sám Medveděv.

Spolu se zákazem dovozu potravin, bude platit i zákaz letů, ruských aerolinií do zemí jako je: Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie a Turecko. To ale není vše, co by mohlo být zakázáno, premiér uvažuje i o zákazu, tranzitních letů. Tento zákaz by se měl vztahovat nad asijsko-tichomořský region a týkat by se měl evropských a amerických leteckých společností.

Ruský premiér v souvislosti s udělením sankcí, řekl, cituji:

„Sankce Západu jsou „slepou uličkou,“ ale Rusko bylo nuceno reagovat na opatření západních zemí. Doufám, že ekonomický pragmatismus našich partnerů převáží nad špatnými politickými rozhodnutími a budou přemýšlet před tím, než se pokusí strašit Rusko a ukládat na něj sankce. A vzájemný obchod a ekonomické partnerství bude obnoveno na úroveň předtím. Budeme rádi, pokud se tak stane.

Zároveň ale upozornil, že mnoho zahraničních partnerů na této listině, prozatímních odvetných sankcí, stále ještě není. Vydal také varování proti obchodníkům, kteří se budou vlivem sankcí, pokoušet o zvednutí ceny, svých výrobků. Konkrétně řekl, cituji:

„Chtěl bych upozornit, že pokusy o zisky z cenových spekulací v této situaci budou tvrdě zastaveny.“

V souvislosti s jídlem a těmito sankcemi se svými plány ozval i zemědělský dozor Rosselkhoznadzor, který sdělil, že hodlá navýšit dovoz potravin z Chile, jednalo by se především o potraviny (mimo jiných potravin), které byly těmito sankcemi zakázány, tedy o zeleninu, ovoce, ryby, korýše, maso a mléko.

S tím zemědělský dozor uvádí i statistiku dovozu. Konkrétně tvrdí, že v minulém roce bylo do Ruska dovezeno zhruba 53 000 tun ryb a tento dovoz by se měl postupem času navýšit zhruba 2krát a ž 3krát. Současně s tím se může zvýšit i dovoz korýšů, kterých bylo do Ruska v minulém roce dovezeno, něco málo kolem 3 000 tun. Do budoucna se počítá, že by se tato čísla mohla zvýšit na 15, případně až 20 tisíc tun, tímto končí prohlášení Rosselkhoznadzor.

No a pokud se zajímáte o to za jakou cenu Rusko, maso pořídilo, tak vám mohu prozradit, že jenom masné výrobky, přišli Rusko na zhruba 6,7 miliardy dolarů, což činí zhruba 135 miliard, českých korun. Největšími dovozci jsou při tom ty země, na které se nyní vztahuje Ruské embargo, tedy Dánsko, jež má této sumě podíl 6,6%, Německo (6,4%), USA (5,3%) a Kanada se svými 3,8%.

Embargo neembargo, ruskému zemědělství to prospěje jako vápník na kosti

V to doufá i ruský premiér Medveděv, který konkrétně tvrdí, že jednoleté embargo, posílí ruské zemědělství a dožené tak mezeru ve které aktuálně zaostává. Toto posílení by podle premiéra mohlo zvlášť zafungovat, pokud se ruská vláda, rozhodne zemědělcům pomoct. Předpokládá se, že by se díky tomuto zákazu, mohla ruská zemědělská produkce za 18 měsíců, zvýšit až o 10,8 miliardy dolarů, což odpovídá, nějakým zhruba 224 miliardám českých korun. Tento odhad uvedl, ruský ministr zemědělství, Nikolaj Fjodorov z agentury ITAR-TASS.

Na to okamžitě zareagoval guvernér pro kraj, Krasnodar, Alexander Tkačev, který uvedl, že zemědělci v tomto kraji hodlají využít šance a nahradit dovážené zboží tím vypěstovaným. Konkrétně řekl, cituji:

Mluvil jsem s vedoucími zemědělských podniků, co se týče prezidentského dekretu o zákazu dovozu západních zemědělských produktů.Nálada je celkově optimistická. Krasnodarští zemědělci obdrželi silný podnět k využití všech svých možností.

Poznámka: Krasnodarský kraj je v Rusku třetím, největším producentem masa a vajec a čtvrtým největším ruským producentem mléka.

Krom Krasnodarského regionu svou přízeň, sdělil i region Astrachaňský, který chce v příštím roce zvýšit svou zemědělskou produkci o 20 až 25%.

„Je tu reálná možnost, že všechno zboží nízké kvality, které bylo dováženo, se již znovu na ruském trhu neobjeví. Zemědělství v zemi nyní dostává historickou příležitost pro průlom, pro zvýšenou produkci, pro různé druhy zboží a pro zlepšení technologie zpracování,“ řekl agentuře ITAR-TASS guvernér regionu Alexander Žilkin.

Zdroj: Freepub

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů