Rusko má nově vybavenou ponorku „Moskvu“

621
Print Friendly, PDF & Email
Rusko má nově vybavenou ponorku „Moskvu“Zdroj: www.ac24.cz
Rusko má nově vybavenou ponorku „Moskvu“
Zdroj: www.ac24.cz

Atomová ponorka zvaná „Moskva,“ disponující 16 mezikontinentálními, balistickými střelami do níž se celkem vejde až 125 členů posádky. Tak přesně takovéto plavidlo se 11. srpna, objevilo v ruských docích, konkrétně v přístavu Severodvinsk. Podle zakladatele blogu s vojenskou tématikou, Davida Axe může jít dokonce o konkurenta současné americké ponorky, Jimmy Carter.

Celý příběh této, dnes již nově vybavené ponorky, se ale začíná psát už v roce 1 999, kdy tehdejší, ještě sovětská ponorka, která v 80. letech křižovala arktické vody, byla vyslána na převybavení. Tehdy se ještě předpokládalo, že tato ponorka bude sloužit pro práci s atomovými hluboko-vodními stanicemi, případně pro sbírání výzvědných údajů. Jenomže časy se mění a dnes před touto, nově vybavenou ponorkou „stojí“ úplně jiné úkoly, než stáli v roce 1999.

Podle dostupných informací může tato ponorka plnit hned několik funkcí a to sice: funkci vědecké stanice, špionážní ponorky, nebo je možné ji použít jako základnu pro jiné lodě, či podvodní, bezpilotní plavidla.

Máme-li si nyní obě ponorky (Moskvu a Jimmy Carter), porovnat, tak je jasné, že Spojené státy mají se svou „Jimmy,“ stále technologický náskok před Ruskem. Konec konců, „lunární modul“ pro potápěče a v něm umístěné bezpilotní ponorky, uvnitř ponorky Jimmy, jehož vypuštění a následný návrat je možný i pod vodou, mluví za vše.

Nicméně ani ruské technologie nesmíme zavrhnout. A to proto, protože i Rusko nás se svými vynálezy může, stejně tak jako v roce 1962 Spojené státy, jaderným systémem SS-20 na Kubě, jednou, velice překvapit.

Zdroj: AC24 – tento článek byl zkrácen, protože původní článek na původním zdroji byl chaoticky a nepřehledně napsán.

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů