Rusko hodlá znovu vyrábět vznášedla

1004
Print Friendly, PDF & Email
Rusko hodlá znovu vyrábět vznášedla
Rusko hodlá znovu vyrábět vznášedla
Zdroj: www.wartime.org.ua

Ruská federace by již v brzké budoucnosti mohla znovu začít vyrábět ozbrojená vznášedla Zubr, která plnila funkci rychlých výsadkových člunů „sedících“ na vodě díky tzv. vzduchovému polštáři. S informací ve svém prohlášení přišel náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov, jenž níže odcitovaná slova, pronesl během zahajování výstavby raketového člunu Ochotsk.

Jurij Borisov řekl, cituji:

Myslím, že v budoucnu využijeme všechny možnosti tohoto závodu. Chceme v krátké době rozhodnout o umístění zakázky na stavbu rychlých výsadkových vznášedel a tak si myslím, že mohu vašemu závodu předpovědět šťastnou budoucnost.

Vedle Jurije Borisova se ale k obnovené výrobě ozbrojených vznášedel vyjádřil i současný generální ředitel závodu Oleg Začinjajev, jenž konkrétně uvedl, cituji:

Za Sovětského svazu vyrobil závod společně s petrohradskou projekční a konstrukční kanceláří Almaz kolem deseti Zubrů. Před nedávnem jsme společně probírali otázku pokračování výroby těchto plavidel. Jsme připraveni a chceme se k svojí historicky dané specializaci vrátit.

Zároveň také doplnil, že samotné nové verze vznášedel budou nyní vylepšeny provozními a bojovými vlastnostmi.

V souvislosti s vylepšením plavidel, můžeme uvést, že tyto stroje budou určeny, například pro provádění různých výsadků na neupraveném pobřeží, přičemž posádku bude moci tvořit, jak námořní pěchota o 500 členech, tak ale i vojenská technika.

Vznášedla, Zubr by pak měla být velká, zhruba 57 metrů, disponovat výtlakem 550 tun a schopná pojmout až 150 tun nákladu. Jejich maximální rychlost, při plném zatížení se díky silným plynovým turbínám odhaduje na 63 uzlů.

Zdroj: Eurasia24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů