Rusko dodá do Egypta desítky svých stíhaček

589
Print Friendly, PDF & Email
Rusko dodá do Egypta desítky svých stíhačekZdroj: www.taringa.net
Rusko dodá do Egypta desítky svých stíhaček
Zdroj: www.taringa.net

Ruská federace po více jak 40 letech, začne znovu, vojensky podporovat Egypt. Do této africké země by v budoucnu mělo zamířit hned několik desítek ruských stíhacích letadel, bojových vrtulníků či některé ruské protivzdušné systémy.

S informací o obnoveném Rusko-egyptském vojenském vztahu přišla v minulých dnech Ruská Komise pro vojensko-technickou spolupráci, která celou událost již potvrdila médiím. Do té doby bylo veřejnosti známe pouze to, že se jedná o „nejmenovaného zákazníka ze severní Afriky.“ Krom zmíněného potvrzení, však komise ale také upřesnila, že Egypt by se měl stát příjemcem, přesně 50 stíhacích, moderních letounů, typu MiG-29M/M2.

Jak bylo uvedeno již výše, tak Egypt ale v budoucnu, krom stíhacích letounu MiG-29M, získá mnohem více vojenské techniky, než jen stíhačky. Cena uzavřeného Rusko-egyptského, vojenského kontraktu, totiž činí celkem 5 miliard dolarů. Za tyto peníze bude tak Egyptu, krom stíhacích letounu, dodáno také několik protivzdušných komplexů se středně dlouhým doletem, typu Buk-M2E, či protivzdušné komplexy s dlouhým doletem, typu Antej-2500. Součástí bude také, celkem 46 bitevních průzkumných vrtulníku, typu Ka-52, které jsou momentálně na bojovém křtu v Sýrii.

Předpokládá se, že první dodávky výše uvedené, ruské vojenské techniky by do Egypta měly přijít ještě letošní rok. Minimálně, první dva stíhací letouny MiG29M. Zbytek vojenské techniky by Egypt měl dle vyjádření ředitele společnosti RAC MiG, Alexeje Beskibalova získat nejpozději do roku 2020.

K obnoveným Rusko-egyptským vojenským vztahům by bylo užitečné dodat, že tento typ vztahu mezi Ruskem a Egyptem již jednou byl. A to v průběhu 60. a 70. let minulého století, kdy Egypt zastával velice významného spojence, tehdejšího Sovětského svazu, pro něhož byl důležitým odběratelem sovětské vojenské techniky.

K egyptské vojenské technice si dovolím doplnit ještě jednu poznámku, která se samozřejmě týká nynějších pro Egypt, nově vyrobených stíhacích letounů. Předpokládá se, že tyto nové stíhačky by společně s francouzskými stíhacími stroji, Dassault Rafale měly vytvořit jakési nové jádro egyptských vzdušných sil a tím tak nahradit, dnešní staré americké stíhačky, typu F-16.

MiG 29M/M2 je oproti starým americkým kolegům daleko modernější a výkonnější. Je to defa cto úplně nový letoun, který disponuje, například digitálním řídícím systémem, novým drakem s podstatným podílem kompozitních materiálů, nebo zcela novou avionikou, tak ale i novými výkonnějšími a provozně méně náročnými motory, které unesou více paliva i zbraní. Krom toho je také provozně levnější a má výrazně delší životnost.

Zdroj: Eurasia24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů