Ruské stíhačky v tureckém vzdušném prostoru vzbudily rozruch. Turecko vzkázalo: „Příště budeme na případné proniknutí rusů připraveni“

427
Print Friendly, PDF & Email
Ruské stíhačky v tureckém vzdušném prostoru vzbudily rozruch. Turecko vzkázalo: „Příště budeme na případné proniknutí rusů připraveni“
Ruské stíhačky v tureckém vzdušném prostoru vzbudily rozruch. Turecko vzkázalo: „Příště budeme na případné proniknutí rusů připraveni“
Zdroj:www.independent.co.uk

Ruské stíhačky, které v sobotu a v neděli, narušily turecký vzdušný prostor se postaraly o pěkný rozruch a o turecké varování Rusku, jež dnes na adresu Ruska, vyslovil, turecký premiér, Ahmet Davutoglu.

Vůbec první incident se stíhačkou, která se na krátkou dobu vyskytla v tureckém, vzdušném prostoru se odehrál v sobotu 4. října, kdy údajně došlo k chybě v navigaci letounu a tím tak i k již zmíněnému, narušení vzdušného prostoru Turecka. To se takřka ihned po zaregistrování cizího letounu na svém „území“ postaralo o patřičný rozruch, kdy o proniknutí ruské stíhačky, informovalo nejenom Spojené státy, ale dokonce i celou Severoatlantickou alianci.

Turecko, konkrétně turecký premiér, turecký premiér, Ahmet Davutoglu poté začal na Rusko velice apelovat s tím, že pokud-li dojde k opětovnému porušení tureckého vzdušného prostoru, tamější letecká obrana bude připravena zasáhnout.

Turecký premiér, řekl konkrétně tato slova, cituji:

Řeknu to na rovinu: Turecká pravidla jsou platná pro syrská, ruská nebo jakákoliv další letadla. Turecké ozbrojené síly dostaly otevřené instrukce. I kdyby to byl pták, kdokoliv, kdo naruší turecký letový prostor, bude vystaven nezbytným akcím.

Premiér také dodal, že Rusko bylo touto cestou varováno, přičemž nezapomněl připomenout, že samotné Rusko se zavázalo k tomu, že se podobných incidentů už nedopustí.

Bohužel ale Ruskou federaci, tento víkend provázela spíše smůla, než štěstí. Jen den poté, tedy 4. října, tuto sobotu bylo totiž zaznamenáno další v pořadí již druhé narušení tureckého, vzdušného prostoru, kdy opět ruská stíhačkou omylem vlétla na turecké „území“.

Nutno dodat, že k oběma incidentům se rozpoutali značné diskuze, kdy se k situaci, krom uvedeného, tureckého premiéra, vyjádřili i takové osobnosti, jako například, americký ministr zahraničí, John Kerry, který konkrétně řekl, cituji:

Jsme vážně znepokojeni, protože je to přesně taková věc, kterou Turecko nutí odpovídat…Mohlo to vyústit v sestřelení a před tím jsme varovali.

Nebo generální tajemník Severoatlantické aliance, potažmo NATO, Jens Stoltenberg, jež Rusko defacto ihned vyzval k tomu, aby respektovalo letecký prostor NATO a pokud možno se vyhýbalo nějakému sporu s aliancí, jehož následkem by mohla být eskalace napětí.

Na tuto výzvu Severoatlantické aliance, obratem zaregoval ruský velvyslanec v NATO, Alexandr Gruško, který sdělil, že NATO ingoruje ruské vysvětlení celého incidentu a využívá jej k informační kampani.

Poznámka na závěr: Ruská federace dnes přiznala, že 3. října 2015 (den prvního incidentu), skutečně došlo k narušení tureckého vzdušného, ruskou stíhačkou. Jedná-li se pak o typy stíhaček, tak v médiích jsou nejčastěji zmiňovány modely SU-30 (při sobotním incidentu) a Mig-29 (při nedělním incidentu).

Zdroj: Wertyzreport

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů