Ruská federace bude prošetřovat nezákonnost předání Krymu k Ukrajině

681
Print Friendly, PDF & Email
Ruská federace bude prošetřovat nezákonnost předání Krymu k UkrajiněZdroj: www.novarepublika.cz
Ruská federace bude prošetřovat nezákonnost předání Krymu k Ukrajině
Zdroj: www.novarepublika.cz

Dnes je tomu zhruba rok od doby, kdy byl Ruské federaci vrácen její dřívější poloostrov, který vždy byl a stále je, domovem ruské, černomořské flotily. Zároveň je to ale také 61 let od doby, kdy byl tento poloostrov Rusku, tehdejšímu Sovětskému svazu odebrán. A jak že se tento poloostrov jmenuje? Je to ten poloostrov, kolem kterého se v poslední době dost točí celé globální dění viz. spor Ruska a Ukrajiny. Je to samozřejmě Krym.

Poslední rozruch okolo tohoto poloostrova je jen pár hodin starý. Podle spolu-předsedy, nevládní organizace „Krymští Tataři – Krym – Rusko,“ Šakveta Mametova totiž právě před zmiňovanými 61 lety, kdy byl Krym Sovětskému svazu odebrán a následně přidělen k Ukrajině lze celý tento proces považovat za nezákonný. Lidi v této organizace se tedy rozhodli, že celý tento případ doženou až k nejvyššímu soudu Ruské federace.

No a podle dostupných informací se jim zatím daří.

Více k celé události uvedla, minulý rok v prosinci, předsedkyně horní komory, ruského parlamentu, Valnetina Matvijenková, která sdělila, že Rada ruské federace se v současnosti zabývá přípravou návrhu zákona uznávajícího neplatné přičlenění Krymu k Ukrajině. Podle nejnovějších odhadů by dokument mohl být přijat už na jarním zasedání. Jak uvedla sama Matvijenková, tak rozhodnutím o přidělení Krymu k SSR (sovětské socialistické republice), které padlo v roce 1954 byla „hrubým způsobem porušena ústava a zákonnost“.

Sám Mametov k celé věci dodal, cituji:

Chápeme, že Krymská oblast byla svého času nezákonně vyčleněna z RSFSR (Ruské sovětské federativní socialistické republiky) a začleněna do Ukrajinské SSR, proto chceme iniciovat soudní proces v této věci.

Cílem celé organizace je podle slov samotných členů organizace, poukázat na hrubé porušení ústavního pořádku při teritoriálních změnách v rámci svazových republik. Porušení se měli konkrétně dopustit prezídia nejvyšších sovětů, jako je SSR, RSFSR nebo USSR. Krom toho organizace nabývá též podezření, že prezídia, neměla pravomoc přijmou takovéto rozhodnutí a před samotným předáním Krymu Sovětskému svazu, mělo být nejdříve učiněno referendum, které se ovšem neuskutečnilo. Podle slov Mametova bude podnět předán Nejvyššímu soudu RF v průběhu následujících dvou až tří týdnů.

Jen pro připomenutí

Jakou součást Ukrajiny lze považovat i území Krymu a Sevastopolu, která byla od RSFSR odtržena v roce 1954 a následně přidělena k Ukrajině, pod níž tato území zůstala i po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Všechno se ale změnilo s příchodem roku 2014, kdy na Ukrajině byl zorganizován vládní převrat, do slova a do písmene, vládní puč. Důsledkem tohoto puče bylo území Krymu a Sevastopole na základě občanského referenda přidruženo zpět k Ruské federaci. Referenda se zúčastnilo celkem 96,77 % hlasujících, z toho 83,1 % vyslovilo hlas pro připojení zpět k Ruské federaci.

Zdroj: Nová Republika

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů