Ruská ekonomika se už téměř vzpamatovala, v roce 2017 bude mírně v růstu

818
Print Friendly, PDF & Email
Ruská ekonomika se už téměř vzpamatovala, v roce 2017 bude mírně v růstuZdroj: www.conncoll.edu
Ruská ekonomika se už téměř vzpamatovala, v roce 2017 bude mírně v růstu
Zdroj: www.conncoll.edu

Ruská ekonomika se dle řady mezinárodních ratingových agentur a odborníků, již pomalu vzpamatovala z prudkých poklesů cen ropy. V roce 2017 by tak dle předpokladů ratingové agentury Moody´s, mohla opět tato ekonomika zaznamenat velice mírný 1 % růst. Zmíněná ratingová agentura totiž v několika posledních dnech, zlepšila svou prognózu pro ruský bankovní systém z negativní na dnešní stabilní. V budoucnu by tak toto zlepšení prognóz mohlo pomoci všem ruským bankám. Ke zlepšení ruské ekonomiky, by pak měla přispět už jen stabilizace cen energií a silné vládní pobídky.

Informaci společně s vyjádřením viceprezidenta a úvěrového analytika, agentury Moody´s, pana Iraklia Pipia k aktuálnímu stavu ruské ekonomiky, přinesla ruská informační agentura, RIA Novosti. Ta si stejně jako já nyní, dovolila citovat slova, již uvedeného Irakli Pipia, který konkrétně prohlásil, cituji:

Makroekonomické ukazatele se stabilizovaly a tím se zlepší operační prostředí pro banky.

O zlepšující se ruské ekonomice se dle informací RIA Novosti, krom ratingové agentury, Moody´s už dříve zmínili i lidé, opět z ratingové agentury – tentokrát ale Fitch. Ty politiku ruských orgánů v reakci na prudký pokles cen ropy, nazvali „konzistentní a rozumnou“. A právě tato slova byla dle informací samotných analytiků z agentury Fitch, signálem k přehodnocení prognózy dluhového ratingu Ruska z negativního na stabilní.

RIA Novosti k onomu signálu ve své zprávě konkrétně píše, cituji:

Rusko gramotně používalo různé nástroje — flexibilní směnný kurz, zacílení inflace a fiskální konsolidace, což umožnilo ekonomice se přizpůsobit a postupně získat zpět vnitřní jistotu.

A optimistický vývoj ruské ekonomiky po pádu cen ropy, zhodnotili také experti z Bloombergu. Ti v minulém roce zaznamenali pokles ruského HDP o 3,7 %. Jedná-li se o rok nynější, tak ten by měl být z hlediska propadu ruského HDP už mnohem méně citelný, jen o 0,6 %. Pro rok 2017 je jak už bylo popsáno v úvodu článku, předpovězen mírný růst ruské ekonomiky, dle informací agentury Moody´s, řádově o 1 %, dle tvrzení expertů z Bloombergu přesně o 1,3 %.

Chod ruské ekonomiky zhodnotil také největší poskytovatel finančních služeb ve střední a východní Evropě, banka Erste Group. Ta ve své říjnové zprávě uvedla, že perspektivy ekonomického rozvoje v Rusku se citelně lepší. A k východu Ruska z krize přispívá nejen (už uvedená) stabilita cen ropy, ale také korekce hospodářské politiky.

Zdroj: Politrussia.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů