Regulační úřad v Singapuru schválil prodej tzv. umělého kuřecího masa

371
Print Friendly, PDF & Email
Regulační úřad v Singapuru schválil prodej tzv. umělého kuřecího masa
Regulační úřad v Singapuru schválil prodej tzv. umělého kuřecího masa
Zdroj: www.pttours.cz

Regulační úřad v Singapuru povolil prodej tzv. umělého kuřecího masa, jehož buňky byly vypěstované v laboratorních bioreaktorech. Uvedené buňky, jinak řečeno také jako „Chicken bites“ společně s podáním žádosti představila světu americká firma Eat Just. Zmíněná společnost podle vlastního prohlášení, tak tímto krokem otvírá dveře do budoucnosti, kdy již nebude zapotřebí zabíjení zvířat. Informaci přinesl britský zpravodajský deník The Guardian.

Zabíjení mnoha milionů kusů dobytka, ale i drůbeže během jediného dne by mělo být v dohledné době, již minulostí. Desítky firem po celém světě totiž ve svých laboratořích začínají vyrábět umělé kuřecí, vepřové ale i hovězí maso. Cílem všech těchto firem má být do budoucna, snížit chovatelství drůbeže, ale i dobytka, které vážně poškozuje životní prostředí. A to klima na této planetě. Zároveň není žádným tajemstvím, že vedle snížení počtu poražených zvířat se firmy snaží i o zvýšení patřičné zdravotní úrovně poražené zvěře. Přesněji řečeno dalším cílem takto zaměřených firem je i snížit podíl antibiotik v prodávaném mase. V poslední řadě si tyto firmy pak kladou za cíl snížit i krutost, vůči zvířatům.

Máme-li nyní do celé záležitosti vnésti trochu čísel, pak je na pořadu dne uvést, že v současné chvíli je na celé planetě denně zabíjeno zhruba 130 milionů kuřat a 4 miliony prasat.

Samotné buňky určené pro výrobu umělého masa od firmy Eat Just se dle dostupných informací vyrábí v tzv. bioreaktorech o celkové velikosti 1 200 litrů, přičemž tyto buňky se následně doplňují rostlinnými látkami. Hotové produkty v podobě umělého masa budou z počátku k dostání pouze v Singapuru a to v jedné jediné restauraci, která je bude mít za úkol vyzkoušet. Pokud by se následně přešlo i do klasického prodeje s čímž je už teď takřka 100% počítáno, měli by to tyto produkty být podstatně dražší, než klasické konvenční maso. A to přesně do doby, dokud se nezačne s masovou výrobou, která v konečné fázi povede i k postupnému zlevnění produktu.

K uvedené problematice nutno doplnit i fakt, že z celé řady vědeckých studií vyplývá, že lidé žijící v bohatších státech konzumují daleko více masa, než je pro člověka (a nejen pro něj, ale i pro planetu celkově) zdrávo. Řada vědců dokonce zastává i názor, že snížení spotřeby masa povede ke značnému zlepšení klimatické krize. Je to dle jejich slov nejlepší akce na ochranu klimatu, kterou může jednotlivec pro další generace podniknout.

Zdroj: The Guardian

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů