Raketové systémy S-400 dorazí do Turecka během 10 dnů, prohlásil turecký prezident

567
Print Friendly, PDF & Email
Raketové systémy S-400 dorazí do Turecka během 10 dnů, prohlásil turecký prezident
Raketové systémy S-400 dorazí do Turecka během 10 dnů, prohlásil turecký prezident
Zdroj: www.thepressroom.gr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summitu v Japonsku sdělil veřejnosti, že Tureckem nově zakoupené raketové systémy S-400 dorazí do Turecka během následujících deseti dnů. Zároveň také uvedl, že je připravený uklidnit napjaté vztahy se Spojenými státy, kterým se tento krok turecké vlády příliš nelíbí a hrozí Turecku jak sankcemi, tak i možným nedodáním amerických stíhaček F-35.

Sám turecký prezident, během summitu v Japonsku, pro televizi NTV možné americké sankce proti Turecku okomentoval těmito slovy, cituji:

Zatím jsme nic neslyšeli o sankcích. Toto téma nebylo nastoleno ani na našich jednáních tady, ani v telefonních rozhovorech s Trumpem.

V souvislosti s americkými sankcemi na Turecko, nutno uvést, že sám turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, nákup ruských raketových komplexů, světu oznámil jako hotovou věc. Krátce poté, na summitu G20 v Osace se k tomuto kroku Turecka vyjádřil americký prezident Donald Trump. Ten jednoznačně uvedl, že Spojené státy nehodlají podnikat proti Turecku žádné sankce. Situace se ale krátce na to, jak vidno, změnila.

Nutno připomenout, že Ruská federace s Tureckem v roce 2017 uzavřela kontrakt v celkové hodnotě 2,5 miliard dolarů na dodání ruských raketových komplexů S-400. Jen o rok později, konkrétně v prosinci roku 2018 Spojené státy nabídly Turecku své raketové systémy Patriot za 3,5 miliardy dolarů. Turecko však tuto nabídku odmítlo jako nevyhovující. Krátce poté, tak Spojené státy přestaly cvičit turecké piloty pro jejich nasazení na americké stíhací stroje F-35, které si Turecko objednalo a očekává jejich brzké dodání.

Očekávání v brzké dodání amerických letounů do Turecka, nedávno potvrdil i prezident Erdogan, když prohlásil, cituji:

Zaplatili jsme Spojeným státům 1,4 miliardy dolarů. Coby spoluvýrobce nám byly dodány čtyři stíhací letouny F-35, stále ale musíme dostat 116 letounů.

Vrátíme-li se ale zpět k ruským raketovým komplexům S-400 bylo by vhodné zmínit, že o jejich koupi nedávno projevila zájem také Indie, která byla stejně jako Turecko, před potvrzením kontraktu, varována ze strany Spojených států. Ty konkrétně ve svém prohlášení uvedly, cituji:

Co se týče S-400 vyzýváme naše spojence a partnery včetně Indie, aby odmítli transakce s Ruskem, které mohou aktivovat sankce CAATSA (pozn. zákon o odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí). Teď vyzýváme Indii, aby zvážila alternativy.

Indie nakonec svůj kontrakt s Ruskem potvrdila. Indický ministr zahraničí Vijay Keshay Gokhale dokonce v pátek (5.7.2019) uvedl, že Indie od tohoto kontraktu odstoupit nehodlá. Očekává se, že dodávky raketových komplexů S-400 do Indie začnou od roku 2020.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů