Průzkum bezpilotního letounu USA nad Donbasem

563
Print Friendly, PDF & Email
Průzkum bezpilotního letounu USA nad Donbasem

Zdroj: www.fas.org

Americký bezpilotní letoun typu RQ-4A Globa Hawk provedl dlouhý průzkumný let nad ukrajinským regionem Donbas, přesně v místech, které je od dob ukrajinské krize, takřka neustálím místem nějakých konfliktů. Informaci o průzkumném letu přináší ruská zpravodajská agentura Lenta.ru.

Ta ve své zprávě uvádí, že uvedený průzkumný let probíhal po dobu 10 hodin a to přímo nad linií znepřátelených stran. Během průzkumného letu bylo možné pozorovat jak území Doněcké lidové a Luhanské lidové republiky, tak ale i některé pohraničí oblasti Ruska.

Celý let pak započal startem ze sicilské základny, kdy bezpilotní letoun krátce po svém startu vstoupil z rumunské strany do ukrajinského vzdušného prostoru. Uvedený let bezpilotního letounu přitom nebyl první takovým letem. Podobné průzkumné lety totiž na ukrajinském území již proběhly a to v říjnu a listopadu roku 2016, kdy konkrétně v listopadu 2016 zmíněný bezpilotní letoun Global Hawk, sledoval situaci poblíž hranic Krymu.

K bezpilotnímu letounu lze jako zajímavost ještě dodat, že tento sroj může svůj průzkumný let provádět až 30 hodin v maximálních výškách 18 tisíc metrů. Krom amerického letectva a námořních sil našel tento letoun svoje místo také v národním úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA. Cena stroje se pak pohybuje kolem 133 milionů dolarů, přičemž pokud budeme do ceny započítávat i náklady na vývoj letounu, cena za jeden stroj bude čítat řádově 220 milionů dolarů. Spojené státy mají v současné době, takovýchto strojů ve své výzbroji celkem 42.

Zdroj: Lenta.ru

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů