Provokace nebo jen nezdařený a riskantní manévr čínské stíhačky?

546
Print Friendly, PDF & Email
Provokace nebo jen nezdařený a riskantní manévr čínské stíhačky?Zdroj: www.ac24.cz
Provokace nebo jen nezdařený a riskantní manévr čínské stíhačky?
Zdroj: www.ac24.cz

Otázka, kterou si nyní kladou snad všichni lidé v budově amerického ministerstva zahraničí, Pentagonu a která zvedla ze židle i senátora Johna McCaina: „Byl manévr čínské stíhačky provokací, nebo jen nebezpečným a nezdařeným manévrem?“

Jak jste možná už poznali, tak tento článek bude o čínské stíhačce a o Spojených státech, které nebezpečný manévr čínské stíhačky, značně vyděsil. A jak že se to vlastně všechno seběhlo?

K incidentu, dle americké televizní společnosti CNN, došlo již 15. září, tedy v den, kdy začala oficiální návštěva čínského prezidenta, Si Ťin-pchinga ve Spojených státech. Možná si nyní budete klepat na čelo, proč o této události, informuji až nyní, ale oficiální mluvčí amerického vojenského rezortu, Peter Cook o celé události čínské stíhačky, před veřejností promluvil až dnes.

Americké zprávy konkrétně informují o nebezpečném manévru čínské stíhačky v blízkosti amerického výzvědného letounu RG-135, nad žlutým mořem. Samotný Cook následně zdůrazňuje, že američtí piloti, údajně nebezpčný manér čínské stíhačky, popsali (cituji) „ne právě bezpečný, ale nehrozící srážkou.“ Americký mluvčí vojenského reozortu, Cook, také dodal, že i přes současné zkoumání, manévr čínské stíhačky nevypadal jako nějaká provokace.

S názorem mluvčího se ale viditelně, nespokojil, výše uvedený senátor a mimo to také předseda vojenského výboru pro ozbrojené síly, John McCain, který o tomto incidentu prohlásil, (cituji), že „je důkazem agresivní politiky Pekingu v Asijsko-tichomořském regionu.“

Závěrem nutno upozornit, že tento případ mezi americkým a čínským, vojenským letectvem není ani zdaleka prvním. Podobný scénář se odehrál již minulý rok, kdy se opět stíhačka, čínské lidové osvobozenecké armády přiblížila k hlídkovému protiponorkovému letounu P-8 do vzdálenosti až 7 metrů a ukázala americkým pilotům, jaké má na palubě zbraně.

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů