Prezident palestinské samosprávy navštívil Švédsko, Izrael je vzteky bez sebe

717
Print Friendly, PDF & Email
Prezident palestinské samosprávy navštívil Švédsko, Izrael je vzteky bez sebe Zdroj: www.tn.nova.cz
Prezident palestinské samosprávy navštívil Švédsko, Izrael je vzteky bez sebe
Zdroj: www.tn.nova.cz

Izrael o sobě dává znovu pořádně vědět, tentokrát v souvislosti s návštěvou prezidenta palestinské samosprávy, Mahmoudem Abbasem, který zavítal na oficiální návštěvu, Švédska. Bohužel ale touto návštěvou Abbas, pouze a jen, ještě více rozdmýchal izraelsko-palestinský konflikt.

Mahmoud Abbas, přijel do Švédska, za jediným cílem a to, aby díky politické podpoře, mohl dosáhnout mezinárodního uznání, jež přijme palestinské území za suverénní stát. Důvodem proč je izraelská vláda tak naštvána, návštěvou paletinského prezidenta ve Švédsku je událost, která se seběhla, minulí rok, kdy Švédsko jako jediné, uznalo palestinský stát. To způsobilo diplomatický skandál na něž izraelský stát odpověděl stažením svého velvyslance ze Švédska.

Prezident palestinské samosprávy navštívil Švédsko, Izrael je vzteky bez sebeZdroj: www.zvedavec.org
Prezident palestinské samosprávy navštívil Švédsko, Izrael je vzteky bez sebe
Zdroj: www.zvedavec.org

Tuto událost velice sarkasticky, okomentoval také izraelský ministr zahraničí, Avigdor Lieberman, který řekl, cituji:

Švédská vláda musí pochopit, že vztahy na Středním východě jsou komplikovanější, než kus nábytku z IKEA, který si montujete doma, a měla by jednat zodpovědně a citlivě.

Co se týká samotného Švédská, konkrétně Švédské vlády, tak ta si izraelských námitek, vůbec nevšímá naopak švédská ministryně zahraničí, Margot Wallström oznámila, že jak ze strany Švédska, tak i Palestiny, dojde k prohloubení, vzájemné spolupráce. Společně s tím mají být v některých oblastech, jako jsou třeba lidská práva, demokracie, životní prostředí či podnikání, uzavřeny pětileté dohody o partnerství. Švédská ministryně také věří, že chystající se spolupráce mezi palestinskou samosprávou a Švédskem bude pro Palestinu, jakousi novou nadějí, poznat nové příležitosti. Sama švédská ministryně zahraničí k tomu řekla, cituji:

Navíc tato návštěva také poskytuje příležitost k rozhovorům o tom, co si myslíme o tom, jak mohou Palestinci přispět, v naději v obnovu mírových rozhovorů.

Samozřejmě, že se tento krok, stejně jako návštěva prezidenta palestinské samosprávy, stal silným terčem kritiky Tel Avivu. A nejenom Tel Avivu, ozval se dokonce i znovu-nasazený izraelský velvyslanec, který řekl, že uznání Palestiny povede k horším vztahům mezi Švédskem a Izraelem.

Co se týká území, které by mělo být uznáno, jako součást nového palestinského státu, tak podle nejnovějších informací a palestinské samosprávy, by se součástí Palestiny mělo stát pásmo Gazy, včetně východního Jeruzaléma. Tyto oblasti musí ještě uznat mezinárodní společenství.

Zdroj: Sputniknews – přeložil někdo ve Zvědavci

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů