Polským politikům může být, kvůli jejich zákonu o holocaustu, zakázán styk s Trumpem

568
Print Friendly, PDF & Email
Polským politikům může být, kvůli jejich zákonu o holocaustu, zakázán styk s Trumpem
Polským politikům může být, kvůli jejich zákonu o holocaustu, zakázán styk s Trumpem
Zdroj: www.fortune.com

Vrchním polským politikům může býti v brzké době, americkou diplomacií, zcela zakázán styk s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i jeho kolegou, viceprezidentem Mikem Pencem. Důvodem pro tuto pohrůžku a i eventuální reálné rozhodnutí ze strany Spojených států se stal nový polský zákon, jehož cílem je kriminalizovat každou zmínku o účasti Poláků na holocaustu. Na informaci upozornil konkrétně polský zpravodajský portál Onet.pl, kterému se celé rozhodnutí (memorandum) ze Spojených státu, podařilo získat.

Dokument ze Spojených států, adresován polské vládě, je podle informací, výše uvedeného polského serveru, datován konkrétně do 20. února letošního roku (2018). A Spojené státy v něm polskou vládu důrazně upozorňují na to, že v případě další platnosti, uvedeného kontroverzního polského zákona o holocaustu, budou Spojené státy rušit, veškeré financování společných americko-polských vojenských projektů. Do tohoto eventuálního kroku, směřovaného ze Spojených států, lze zařadit i americké rozhodnutí o rozmístění amerických vojáků v Polsku.

K polskému zákonu o holocaustu se nedávno vyjádřil i náměstek amerického ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti – Wess Mitchell, jež uvedl, že nový polský zákon považuje za nepřijatelný, neboť porušuje svobodu slova. Mitchell zároveň také upozornil polskou stranu na to, že pokud se polské úřady rozhodnou podle tohoto nového zákona stíhat nějakého amerického občana, pak následky pro samotné Polsko mohou být dramatické.

V souvislosti s touto, dalo by se říci až mezi-národní záležitostí, nutno ještě předeslat, že americká vláda se snažila své „polské kolegy,“ před kontroverzním polským zákonem a jeho možnými důsledky, několikrát varovat. Samotné memorandum bylo polské straně zasláno čtyři dny před tím, než polský parlament uvedený zákon, vztahující se k holokaustu, schválil. Výsledek této snahy byl ale neúspěšný! Polské ministerstvo zahraničí, totiž nebylo schopno, předat včasně informaci o zaslaném memorandu tamějšímu ministerstvu spravedlnosti. Američané se tedy pokusily polskou stranu varovat podruhé.

Tentokrát se už do celé záležitosti vložil americký ministr zahraničí Tillerson, který se v této věci pokoušel spojit přímo s polským prezidentem Dudem. A to ještě před tím, než bude nový polský zákon o holocaustu podepsán přímo polským prezidentm. I tato snaha, jak se později ukázalo, ovšem dopadla pro USA marně, neboť polský prezident, Tillersonův telefonát nepřijal.

Zdroj: Onet.pl

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů