Polsko usiluje o raketové systémy ze Spojených států

589
Print Friendly, PDF & Email
Polsko usiluje o raketové systémy ze Spojených států

Zdroj: www.petrotimes.vn

Polská vláda by ráda ve zbrojním arzenálu své země, viděla americké raketové systémy Patriot. Za tímto účelem tak plánuje, již do konce tohoto roku, podepsat se Spojenými státy dohodu o dodání hned osmi takovýchto amerických raketových systémů. Informaci o možném Polsko-americkém kontraktu přinesly britské vnitrostátní noviny The Daily Express. Podle nich se současný polský ministra obrany Antoni Macierewicze svěřil s tím, že Varšavu budou nové americké Patrioty stát 7,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu 165 miliard českých korun.

Hlavním účelem těchto systému pak bude ochránit Polsko, před údajně stále se „zvyšující agresí“ jdoucí z východu. Sám polský ministr obrany k pořízení nových systémů řekl tato slova, cituji:

Díky těmto systémům dokážeme zajistit bezpečnost našeho státu.

Ohledně amerických Patriotů lze uvést jen pár specifických poznámek. Jedná se o systémy určené pro boje s bezpilotními letouny, přičemž mohou být nasazeny i proti balistickým střelám a dráha jejich střel je dosti plochá. Od roku 2015 pak tento typ raketového systému zneškodnil, potažmo sestřelil při bojových operacích, více jak sto balistických střel.

Vrátíme-li se ale zpět k Polsku a k jejich zájmu o raketové systémy, nutno uvést, že první z celkem osmi těchto systému by do Polska měl „doputovat“ až během následujících dvou let. Přesněji ve chvíli, kdy bude formálně podepsána a americkým kongresem schválena dohoda.

V souvislosti s výše uvedeným důvodem Polska pro nákup amerických raketových systému (rostoucí agresivita z východu) by bylo dobré zmínit nedávné vojenské aktivity, týkající se Polska. Je to poměrné nedávno, kdy bylo do Polska posláno hned 1 000 amerických vojáků z USA, Velké Británie a Rumunska, aby ochránili Polsko před jakýmsi ruským útokem. Představitelé Ruska na toto rozhodnutí samozřejmě, ihned zareagovali a vystoupili proti němu v Severoatlantické alianci, kde ho označili za hrozbu národní bezpečnosti.

Zdroj: The Daily Express

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů