Polsko chce na svém území 10 000 amerických vojáků

597
Print Friendly, PDF & Email
polský ministr obrany, Tomasz SiemoniakZdroj: www.miroslawmurzacz.blog.pl
polský ministr obrany, Tomasz Siemoniak
Zdroj: www.miroslawmurzacz.blog.pl

S tímto požadavkem vyšel na světlo konkrétně polský ministr obrany, Tomasz Siemoniak, který se v úterý objevil ve zpravodajském programu, polské televize TVN24, kde řekl, že doufá v polské vojenské cvičení na nějž by se podle jeho slov mělo sjet až 10 000 vojáků.

V souvislosti s naléháním, Siemoniaka na trvalou přítomnost amerických vojáků v Polsku, je třeba připomenout, že americká armáda podle nejnovějších informací území své působnosti střídá. Jedná se konkrétně o území baltských států, Polska a východních států, jež jsou členy Severoatlantické aliance NATO. Krom toho, se mluví také o tom, že by ve všech těchto státech, mimo Polska, kde situace není jasná, měli probíhat vojenská cvičení.

Samotný důvod vojenských cvičení v baltských a východních státech Evropy je naprosto jasný. Spojené státy prostě chtějí stůj co stůj připravit a následně i rozpoutat, třetí světovou válku. Ale nás nyní zajímá Polsko, kterému je zde věnován článek. Proč Polsko dělá takovéto kroky? Proč zve americké vojáky na své území?

Důvod pro tyto kroky, které v současné době činí polský ministr obrany je jediný. Když se podíváte na mapu světa, tak zjistíte, že Polsko se nachází hned vedle centra, současného, světového dění, tedy hned vedle Ukrajiny, kde se momentálně bojuje a občanská válka je zde v plném proudu. Co to tedy pro Polsko znamená? Doslova jim jde o hlavu, hned za polskými hranicemi se lidi zuřivě bijí a střílí po sobě. Je to tedy naprosto jasné, jde v první řadě o státní bezpečnost, která je v tomto případě ve velkém nebezpečí. Proto Siemoniak chce na svém území 10 000 americkou armádu a doufá, že tato armáda bude zde rozmístěná dlouhodobě.

V souvislosti s vojenským zabezpečením některých evropských států, polský ministr obrany, Siemoniak, dodal tato slova, cituji:

Američané řekli, že vojensky zůstanou v Polsku a ve Východní Evropě tak dlouho, jak to bude nutné. Myslím, že bychom si na to měli zvyknout.

Rovněž také řekl, že se snaží o to, aby americká vojska v Polsku zůstala, přičemž první příležitost, ukázat Američanům polskou pohostinnost a zároveň nechat si vojska na svém území jako obranu, proti případně „agresi“ Ruska, tady byla s prvním vojenským konvojem, jež čítal zhruba 100 vojenských amerických vozidel. Bohužel tento pokus selhal a ministr celou věc okomentoval takto, opět cituji jeho slova:

Dobrá příležitost pro setkání.

Další příležitost k uvítání amerických vojáků v Polsku a dokázání, že Polsko potřebuje vojenskou ochranu USA se polskému naskytla již uplynulý víkend, kdy američtí vojáci byly po cvičení na Baltě na cestě ke své mateřské základně v Německu. Při této trase z Baltu do Německa se však američí vojáci, zastavili ve východo-polském Bialystoku, kde je vítali stovky lidí na náměstí, aby je pozdravili, udělali s nima snímky nebo si jednou vylezli do tanku. Celé toto polské uvítání, mělo také patřičnou odezvu a to konkrétně v již zmíněné polské televizi, TVN24, kde jeden z členů americké armády řekl tato slova, cituji:

Tak srdečné přijetí jsme nečekali.

Pokud bychom se měli bavit o tom, jaké pozice mají pro Polsko zásadní význam a tudíž, kde je třeba posílit vojenskou obranu, pak by nebylo na škodu si vytáhnout pár slov polského ministra zahraničí, kterým je Grzegorz Schetyna. Podle jeho slov je pro Polsko velice důležité východní křídlo a to by prý podle ministra mělo být obsazeno vojsky Severoatlantické aliance. S tímto návrhem ministr zahraničí vystoupil před veřejnost v televizním vysílání TVN Info.

Zdroj: Nová republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů