Podnikatelé Eu vs. Spojené státy, aneb realita dneška – Podnikatelé v eurozóně odmítají proti-ruské sankce USA

539
Print Friendly, PDF & Email
Podnikatelé vs. Spojené státy, aneb realita dneška – Podnikatelé v eurozóně odmítají proti-ruské sankce USA
Podnikatelé vs. Spojené státy, aneb realita dneška – Podnikatelé v eurozóně odmítají proti-ruské sankce USA
Zdroj: www.sputniknews.com

Je to jen několik hodin, co Spojené státy, konkrétně americký prezident, Barack Obama, podepsal prodloužení proti-ruský sankcí a to rovnou na celý následující rok. S tímto krokem však nesouhlasí drtivá většina podnikatelů v Evropské unii, kteří díky těmto sankcím přichází o „kšeft“ v Rusku. Podle slov ruského ekonoma, Igora Kovaljova nás však změny, stylu americké politiky vůči Rusku v brzké době, nečekají.

Prezident Obama podepsal prodloužení sankcí vůči Rusku na další rok. Podle jeho slov Rusko i nadále představuje reálnou hrozbu pro celý svět, ohrožuje bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států.

Citace slov Baracka Obamy:

Hrozbu představuje politika a lidé, kteří podrývají demokratické procesy a instituty na Ukrajině, ohrožují mír, bezpečnost, stabilitu, suverenitu a územní celistvost (Ukrajiny) a dopouštějící se nesprávného využívání prostředků, které jí patří.

I přes to, že se Amerika, nadále snaží Rusko zahnat do kouta, skrze sankce, tak to jsou hlasy ozývající se především ze západu, nikoliv z EU, kteří výrazně křičí po tom, aby Amerika své sankce vůči Rusku stáhla. Ale ani Evropa, konkrétně Evropská unie nezůstává v těchto pokřicích po zrušení sankcí nějak výrazně pozadu. Je to jen několik dnů, co se ozval, například ředitel automobilového závodu, mimo jiné také závodu, který vlastní českou škodovku, Volkswagenu, Martin Winterkorn. Martin Winterkorn svůj názor sdělil přímo do přenosu německé televize, ZDF kde řekl, že v pozadí nastartovaného procesu, jehož cílem je urovnat ukrajinskou krizi, budeme moci už brzy očekávat prudkou změnu situace jež se bude týkat omezení vztahu s Ruskem.

Na tento názor, takřka ihned zareagoval, již zmíněný ruský ekonom, děkan Fakulty světové ekonomie a světové politiky, Igor Kovaljov, který na výrok Martina Winterkorna reagoval těmito slovy, cituji:

Já si nemyslím, že bychom zde měli očekávat nějaké kardinální změny, protože tu jsou USA a jsou to právě ony, kdo jako hlavní zadavatel sankcí, ústy svého prezidenta, prodloužily sankce ještě o rok. Proto, podle mého názoru, zrušení sankcí bude probíhat postupně a poměrně dlouhou dobu.

Podle jeho slov budou v rozhodnutí, zrušení sankcí hrát podstatnou roli, také minské dohody mezi zeměmi EU a Spojenými státy, které se v některých případech liší. Sám Igor Kovaljov k tomu opět dodává , cituji:

Mnohé zde bude záležet na tom, jak jednotlivé země EU, EU jako celek a USA budou hodnotit dodržování Minských dohod. My už nyní vidíme, že hodnocení Američanů se ne vždy shoduje s hodnocením Evropanů. A to je právě i důvod pro to, abychom mohli tvrdit, že ke zrušení sankcí dojde poměrně rychle. Budou různé pozice. V závislosti na tom, kdo jak hodnotí Minské dohody, bude záviset i účast v sankčním režimu.

No a samozřejmě jako každý rozumný politik v Evropě i Igor Kovaljov, rovněž dodává, že sankce a politika, která se nyní proti Rusku vede, bude mít pro Evropu nedozírné ekonomické následky. A jsou to hlavně politické problémy, které USA s Ruskem řeší. Těmi politickými problémy se myslí hlavně zotročení Ruska a zahrnutí do území, jež jsou ovládána Novým světový řádem.

O světovém řádu se Kovaljov ve svém posledním výroku nezmiňuje, co však zmiňuje jsou ekonomické ztráty, jež jsou důsledkem proti-ruských sankcí a by tedy vhodné si jeho výrok k celé problematice odcitovat.

Poslední oznámené číslo, které je mi známo, je číslo, které vyslovil ministr zahraničních věcí Španělska (José Manuel García-Margallo). A toto číslo je opravdu působivé – ztráty EU kvůli sankcím dosahují 21 miliardy euro. Proto to, že, v daném případě, politické důvody jasně převažují nad ekonomickými, a v mnohém ke škodě vlastní ekonomice, je nesporné. Kdy ale nastoupí ten přelomový okamžik a ekonomické důsledky budou vážnější a politické důvody ustoupí do pozadí, je těžké říci.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů