Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánech

598
Print Friendly, PDF & Email
Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánechZdroj: www.fonstola.ru
Po puči v Turecku zde probíhají čistky ve všech státních orgánech
Zdroj: www.fonstola.ru

Od chvíle, kdy byl proti tureckému prezidentovi, Recepu Tayyipu Erdoğanovi spáchán neúspěšný státní převrat, tedy od 15. července, letošního roku se celé Turecko „ponořilo“ do pečlivých čistek ve všech státních, institucích, či lépe řečeno orgánech. Bylo pozatýkáno celkem 35 tisíc lidí a 85 tisíc se jich stalo předmětem vyšetřování. S takovýmito informacemi vychází na světlo světa, některá turecká média, která ve velké většině ve svých článcích odkazují na nynějšího tureckého ministra spravedlnosti, Bekira Bozdaga, který k výše uvedeným číslům ještě dodal, že dalších 26 tisíc lidí bylo podmíněně propuštěno.

Z informací tamějších médií také vyplývá, že turecké úřady se aktuálně a primárně zaměřují, hlavně na stoupence duchovního myslitele, intelektuála a aktivisty, Fethullaha Gülena, který už pěknou dobu (přesněji od konce 90. let minulého století) žije ve Spojených státech. Turecká vláda ho obviňuje konkrétně z toho, že stál za přípravami celého nevydařeného puče, díky němuž zahynulo, více jak 270 lidí a dalších několik tisíc jich bylo zraněno.

Samotný Gülen ale všechna obvinění vznešená proti své osobě popírá a tvrdí, že za pučem stojí samotný turecký prezident, Recep Tayyip Erdogan. Ten dle slov Gülena, celý puč zorganizoval , aby si díky němu mohl upevnit moc v zemi. Cílem této akce bylo v Turecku zavést autoritářský režim.

K aktuální, velice rozsáhlé turecké čistce, nutno ještě dodat, že tento proces, jenž je západem kritizován, zasáhl skoro všechny státní sektory. A to od sektoru mediálního, přes justiční, policejní a vězeňský až po armádní nebo i školní.

Zdroj: E15

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů