Po čtyřech letech znovu uvidíme zatmění Slunce

834
Print Friendly, PDF & Email
Po čtyřech letech znovu uvidíme zatmění SlunceZdroj: www.upload.tn.nova.cz
Po čtyřech letech znovu uvidíme zatmění Slunce
Zdroj: www.upload.tn.nova.cz

Nejste fanoušky politiky, ekonomie, či konspiračních teorií? Jindy by to asi vadilo, ovšem dneska to bude výjimka. Dneska jen koutkem oka nahlédneme do Astronomie. A řekneme si co nás v blízké budoucnosti čeká a nemine. Co že se bude dít?

Budeme mít příležitost znovu po více jak čtyřech letech, konkrétně 20. března, pozorovat částečné zatmění Slunce a to dokonce i z České republiky. Půjde o vůbec největší částečně zatmění Slunce, kdy Měsíc zakryje až 70 % slunečního kotouče. Další částečné zatmění nás, pak čeká až v roce 2021, kdy by náš, zemský satelit měl naši mateřskou hvězdu, Slunce zakrýt z pouhých 17 %.

Možná by vás ale také zajímalo, jaké vlastně budou pozorovací podmínky, odkud a kdy pozorovat? Správná otázka. Podle nejnovějších informací by samotné zatmění mělo svého maxima, dosáhnout krátce před 11 hodinou (mluví se okolo 10:47 místního času), přičemž vidět ho můžete po celé České republice. Krom toho si samotné pozorování můžete zpestřit i výletem do Liberce, konkrétně do vědeckého centra iQLANDIA, kde budete moci toto zatmění sledovat jak v reálu (ze střechy centra), tak i v animované verzi. Přičemž animovaná verze zatmění Slunce v Čr, bude zvlášť rozšířená i o animaci zatmění slunce na Faerských ostrovech, kde by mělo dojít k zatmění úplnému.

A to není ani zdaleka celý program místního planetária. Krom přednášky lektora, dude zde také mnoho zajímavostí, okolo slunečního zatmění. Věděli jste například, že v roce 1415 (tedy v roce upálení mistra Jana Husa) byla samotná poprava Jana Husa, právě díky zatmění Slunce, odložena o celý měsíc? Nebo, že těhotné indické ženy nesměli v den zatmění opouštět domov, jinak riskovali, že se jejich dítě narodí slepé?

Co se týká úplného zatmění Slunce v České republice, tak na to si budete muset ještě nějakou dobu počkat a možná se stačíte i znovu narodit. Takovéto zatmění bude totiž v České republice, viditelné až 7. října, roku 2135!

Poznámka redaktora: Planetárium ve vědeckém centru bude volně přístupné od 10 hodin do 11.30 hodin každému, kdo si do tohoto centra zaplatí vstupenku.

Zdroj: National Geographic

Článek jsem publikoval na webu ExoSpace.cz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů