Po amerických útocích se Irák domáhá své suverenity

405
Print Friendly, PDF & Email
Po amerických útocích se Irák domáhá své suverenity
Po amerických útocích se Irák domáhá své suverenity
Zdroj: www.zahranicni.ihned.cz

Irácká republika se po amerických vojenských útocích, které proběhly v noci na 12. března na irácké vojenské základny v současné chvíli, domáhá mezinárodní podpory, která by pomohla Iráku znovu získat patřičnou suverenitu. Informaci uvedl mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmed Sahaf.

Spojené státy, jak už bylo zmíněno, zaútočili na irácké vojenské základny 12. března, konkrétně na vojenskou základnu, patřící irácké lidové domoobraně Hašd Aš-Šaabi, která se nachází na hranici mezi Sýrií a Irákem. Tento útok proběhl jen několik dní poté, co byly Spojenými státy za pomocí raket, několikrát odstřeleny koaliční základny Taji na severu Bagdádu. Při těchto útocích zahynuli nejméně tři zahraniční vojáci.

Již zmíněný mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmed Sahaf k této situaci uvedl, cituji:

Irák pracuje na mobilizaci úsilí všech přátel a partnerů, aby podpořili jeho postoj a pomohli uhájit suverenitu po nedávných leteckých útocích USA na irácké bezpečnostní objekty, jejichž následkem byli mrtví a zranění.

Vedle výše citovaných slov ale také uvedl, že již zaslal stížnost Radě bezpečnosti OSN, která jak sám uvedl se týká, cituji:

Amerických útoků na irácké vládní úřady, což Irák považuje za hrubé porušení jeho suverenity a agresi proti jeho území.

V návaznosti na dopis iráckého ministra se ozvali Spojené státy, konkrétně velitel Centrálního velení americké armády, generál Kenneth McKenzie, jež konkrétně uvedl, opět cituji:

USA informovaly Irák, že hodlají ostřelovat dané území. „Irácké bezpečnostní síly věděly, že přijde odveta. Zaútočili jsme na zjištěné pozice teroristických oddílů. Jsou-li tam irácké síly, pak bych řekl, že není moc dobrý nápad rozmístit své vojáky na území, kde působí Katáib Hizballáh.

V souvislosti s aktuální situací, která momentálně panuje mezi Spojenými státy a Irákem by bylo vhodné připomenout, že Irák, konkrétně tamější parlament, již po lednovém, teroristickém útoku Spojených států, přijal rozhodnutí o stažení cizích vojsk ze země. Díky tomuto rozhodnutí tak Irák oficiálně požádal Spojené státy o stažení amerických vojsk ze země. To Spojené státy poněkud tvrdě odmítly a Iráku pohrozily zastavením příjmů plynoucích z ropy. Tyto příjmy jsou přitom pro Irák velice klíčové, neboť je to hlavní zdroj financí pro stát.

Bezprostředně poté začal Iráku hrozit i americký prezident Donald Trump, který konkrétně nastínil záměr, zavést proti Bagdádu takové sankce, které Irák ještě, nikdy nezažil. Krom toho také uvedl, že americká vojska se z Iráku stáhnou až ve chvíli, kdy sám Irácký stát, zaplatí Spojeným státům leteckou základnu, kterou v Iráku Američané postavili.

Zdroj: The New York Times

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů