Po 13 letech se znovu otevře ruská základna na Kubě

648
Print Friendly, PDF & Email
Po 13 letech se znovu otevře ruská základna na Kubě
Po 13 letech se znovu otevře ruská základna na Kubě
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Je tomu zhruba 13. let co byla na Kubě, konkrétně ve městě Loudres, zavřená, pod tehdejším nátlakem USA, největší ruská základna. Tato základna za dobu svého provozu, zaměstnávala, něco kolem tří tisíce lidí a sloužila hlavně k odposlechům na americkém území a ke komunikaci s ruskými plavidly na západní polokouli. Nyní, po zhruba 13 letech se může tato, kdysi největší, ruská základna, znovu otevřít, osobně totiž tento stát, kde se tato základna nachází, minulí týden, navštívil ruský prezident, Vladimír Putin. Který také následně s Havanou (hlavní město Kuby), podepsal dohodu o znovuotevření, tohoto objektu (o obnovení této základny se přemýšlí už od roku 2004). S těmito informacemi, přišel jako první, deník Kommersant.

Nyní si ale pojďme říci, něco a historii, této základny.

Samotná základna leží na předměstí hlavního města, Havany a nachází se jen 250 km od kontinentu USA. Do provozu byla zapojena v roce 1967, tedy na vrcholu studené války, kdy krom odposlechů a komunikace s ruskými plavidly na západní polokouli, sloužila tato základna také pro signální zpravodajství a odposlouchávání amerických kosmických lodí, nejsou výjimkou ani kosmická zařízení na Floridě. Dokonce se i v roce 1993, tehdejší ministr obrany pro Kubu, Raul Castro, vytahoval, že ruská základna, zachytila více jak 75% signálního zpravodajství.

Jenže už o pět let později, musela být tato základna, díky ruské, ekonomické krizi, značně omezena. Rusko si tehdy uvědomilo, že provoz této základny je příliš nákladný na to, aby byla, plně v provozu. Teď mluvíme jen údržbách. Další věci následují, jako třeba nájem, který Rusko až do roku 1992, nemuselo Kubě platit, pak ale Kuba, chtěla za nájem stovky milionů dolarů ročně, no a k tomu si ještě musíme připočítat provozní náklady, jako proud atd…

No a to ještě není poslední pecka, kterou tato základna schytá, s rokem 2 000 přichází další, teď už ale předposlední rána, a to schválení zákona o rusko-americké důvěře a spolupráci. Tento zákon byl zákonem vyděračským, protože USA (tak jak jsem to já pochopil), řekli, že pokud Rusko, nezavře, své zařízení v Loudres, tak mu nebude odpuštěn žádný dluh vůči USA.

Rusko, ačkoliv nechtělo, zavřelo svou, největší základnu, v roce 2001, spolu s touto základnou, zavřela i základnu Cam Ranh ve Vietnamu.

Nyní by ale vše, krom základny ve Vietnamu, o které nejsou žádné informace, mohlo vrátit do starých kolejí, jen s tím rozdílem, že zařízení, které stojí Loudres, bude nově vybaveno a tím pádem, nebude ani třeba zaměstnávat tolik lidí.

Tento krok okomentoval i vojenský expert a plukovník v penzi, Viktor Murachovskij, takto:

Návrat do Lourdes je teď více než ospravedlnitelný.Schopnosti ruského vojenského signálního zpravodajství o konstelacích satelitů se tím významně zhoršily. S předsunutým postavením takhle blízko k US budou mít možnost provádět svou práci, aniž by se moc ohlíželi na v kosmu umístěný SIGINT ešelon.

Zdroj: New World Order Oppositon

4.5/5 - (2 votes)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů