Piloti mají strach z IT bezpečnosti civilních letadel. Některé palubní systémy se mohou stát lehkým terčem teroristů

687
Print Friendly, PDF & Email
Islámský stát před nájezdem syrských demokratických sil pašoval ropu do TureckaZdroj: www.euractiv.ro
Islámský stát před nájezdem syrských demokratických sil pašoval ropu do Turecka
Zdroj: www.euractiv.ro

Někteří piloti dopravních letadel se bojí o bezpečnost palubních systémů. Podle pilotů není pro případné teroristy, nějak těžké se do palubního počítače dostat. S takovýmto, dá se říci podobným prohlášením vystoupilo ve středu pro německý tisk, sdružení pilotů s názvem „Cockpit,“ přesněji jeho mluvčí, Markus Wahl. Ten za všechny piloty vyslovil značný strach o IT bezpečnost letadel, potažmo palubních systémů.

Uvedl například, že k největšímu nebezpečí dochází při aktualizaci softwaru, kdy se počítače navzájem propojují pomocí kabelů. V tomto kroku je podle něj možná manipulace. Krom toho ale také upozornil na fakt, že jak ze strany výrobců letadel, tak i ze strany mezinárodních orgánů je bránění potencionálního nebezpečí v letecké dopravě příliš slabé.

Konkrétně se vyjádřil těmito slovy, cituji:

Tyto strany většinou prostě předstírají, že se nic podobného nemůže stát. Konkrétně se jedná o výrobce letadel, kteří popírají jakékoliv problémy. Zejména v oblasti bezpečnosti počítačů je třeba postupovat obezřetně.

V souvislosti s leteckou dopravou a IT bezpečností je třeba také upozornit, že teroristé, či hackeři, nejsou jedinou hrozbou pro civilní letectví. Další velice výrazné nebezpečí představují tzv. Hobby drony. Počet těchto létajících zařízení ve světě nezadržitelně roste a letecké kolize jimi způsobené začínají pomalu, ale jistě zaplňovat hlavní stránky novin. Právě s tímto zařízením (hobby dron) se totiž, poměrně nedávnou srazilo na londýnském letišti Heathrow i jedno civilní letadlo, kdy zaplať pánu bohu, nikdo nepřišel o život ani nebyl zraněn.

Sice nebyl nikdo zraněn, ale letečtí odborníci po tomto incidentu, bijí na poplach. Tato slova, která si znovu dovolím odcitovat, konkrétně řekl bezpečnostní, letecký expert britské aerolinky, British Airways, Steve Landells:

Vzhledem k velkému počtu dronů, které jsou řízeny amatéry, bylo jen otázkou času, kdy dojde ke kolizi.

Podle jeho tvrzení je třeba přísnějších pravidel pro majitelé výše uvedených hobby dronů z důvodů zajištění nezbytné bezpečnosti v oblacích.

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů