Palestina může být bez vlády – spory o území mezi Hamásem a Fatáhem dosahují svého vrcholu – vůdce Palestiny Abbás hrozí rozpuštěním vlády

489
Print Friendly, PDF & Email
Palestina může být bez vlády – spory o území mezi Hamásem a Fatáhem dosahují svého vrcholu – vůdce Palestiny Abbás hrozí rozpuštěním vládyZdroj: www.bbc.com
Palestina může být bez vlády – spory o území mezi Hamásem a Fatáhem dosahují svého vrcholu – vůdce Palestiny Abbás hrozí rozpuštěním vlády
Zdroj: www.bbc.com

Pokud se vztahy mezi palestinskými politickými stranami, jako je Hamás a Fatáh, nedají urychleně dohromady, Palestinský stát může přijít o svou, podrobně řečeno, současnou, rozdělenou vládu, jež se skládá z výše uvedených politických stran.

S takovýmito, podobnými slovy vystoupil včera po již 15. zasedání Revoluční rady Fatáhu v Ramalláhu, generální tajemník politické strany, Amín Makbúl. Ten konkrétně řekl, že současný prezident palestinského státu, Mahmúd Abbás, mimo jiné také „vlastník“ politické strany „Fatáh“ je připraven, současnou vládu, skládajíc se z Fatáhu a Hamásu, rozpustit, během 24 hodin. Poté by se ihned mělo začít jednat o složení nové vlády. A důvod k takovým to krokům?

Uvedené politické strany se totiž nedokáží shodnout na území, kterému budou vládnout.

Pokud jste nepochopili, nevadí, zkusím to popsat lépe:

Všechno to pravděpodobně začalo v roce 2006, demokratickou volbou do nezávislého, arabského parlamentu, Palestinské národní rady. Tenkrát tyto volby vyhrála politická strana Hamás, jež následně vytvořila s Fatáhem, vládu národní jednoty. Bohužel ale osud byl vůči těmto stranám zrádný a přílišné spory mezi oběma palestinskými, politickými stranami, přerostli až v krvavý převrat v roce 2007 v Gaze, kdy se Hamás, tvrdě zmocnil tamější vlády v této oblasti.

A samozřejmě, jak už to tak bývá, tak po každé akci následuje nějaká reakce. Reakcí na akci Hamásu v tomto případě, byl tvrdý krok politické strany Fatáh, která se zachovala stejně jako Hamás. Tedy bez nějakých větších servítek začala vládnout územím jako je Judej, nebo Samáří.

Současný palestinský stát je tedy v tomto okamžiku (posledních 8 let), rozdělený na dvě samostatně, spravovaná území (jedno spravuje Fatáh a druhé Hamás). A právě ono rozdělení na dvě části, působí celé Palestině, veliké diplomatické nepříjemnosti. Těmi nepříjemnostmi se myslí například a hlavně vztahy mezi nynějšími palestinskými Araby (nynější Palestinou) a Izraelem. Jde tu konkrétně o to, že Izrael v současné chvíli, neví zcela přesně, jakou vládu v Palestině má považovat za zákonnou a to i přes fakt, že současný Židovský stát má lepší a bližší sklony k umírněnější politické straně, ke straně Fatáh. Není to ale všechno.

Díky tomu, že palestinská vláda je nyní rozdělena, tak Izrael, nejenom, že neví jakou vládu poslechnout, ale logicky také odmítá jakákoliv diplomatická jednání s Palestinou. A takovéto jednání Izraele bude pokračovat i na dále – změní se až v okamžiku, kdy palestinská vláda opět „spojí své síly,“ bude jednat za veškeré autonomní území a všechny zúčastněné strany, jež budou přítomny na nějakém diplomatickém jednání, budou oficiálně uznávat území Izraele.

Obě palestinské, politické strany se snažili tento problém již mnohokrát řešit a usmířit se. Každý pokus byl, ale marný. Současným problémem, který rozděluje tyto dvě strany (Hamás a Fatáh) je uznání území Izraele, což Hamás na rozdíl od Fatáhu, odmítá.

Máme-li se nyní znovu zmínit, nebo respektive doplnit problémy, které v tuto chvíli, díky rozdělené vládě, doprovází Palestinu, nesmíme opomenout ani na zaměstnance na něž rozdělení vlády, také mělo svůj vliv. Po převratu v Gaze, který byl zorganizován Hamásem, tato politická strana nechala propustit všechny zaměstnance, jež stáli za vládou Fatáhu a najala své vlastní. Takže situace, vypadala a vypadá nyní tak, že někteří lidé (lidé Fatáhu), prostě nepracují a i přesto dostávají peníze, jako kdyby pracovali. K tomu všemu ještě výplaty, teď už bývalým zaměstnancům, chodí s několika měsíčním zpožděním.

Ať je to jak chce, tak jedno je jasné: Pokud bude takovýto systém řízení Palestiny, tolerován i nadále, tak za nějaký čas se tento stát definitivně potopí do chaosu, nebudou zde respektována žádná pravidla a vyhlášky. Už teď se Palestina topí v chaosu, vždyť posuďte sami: Polovina lidí nepracuje a přesto dostávají plat, jako kdyby pracovali. A to není všechno! Dalším „špekem“ může být třeba fakt, že nynější hlava Palestiny, Mahmúd Abbás je ve své funkci již o 6 let déle, než schvaluje tamější ústava. Jen pro připomenutí: Mahmúd Abbás měl svou funkci ukončit již 9.ledna, roku 2009, do teď se tak nestalo. A Mahmúd Abbás se ani neobtěžuje svůj delší „pobyt“ na postu „prezidenta Palestiny“, nějakým způsobem zlegalizovat.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů