OSN a Lékaři bez hranic se odklonili od dohody mezi EU a Tureckem

1363
Print Friendly, PDF & Email
OSN a Lékaři bez hranic se odklonili od dohody mezi EU a Tureckem
OSN a Lékaři bez hranic se odklonili od dohody mezi EU a Tureckem
Zdroj: www.osn.cz

Evropská unie dostala v posledních několika dnech pořádně po čuni a to hned od dvou stran. První stranou je organizace spojených národů, OSN a druhou stranu představuje zdravotní organizace, „Lékaři bez hranic“. „Výprask“ Evropská unie údajně schytala za dohodu, kterou uzavřela společně Tureckem a týkala se uprchlíků.

V rámci této dohody si jak OSN, tak ale i zdravotní organizace „Lékaři bez hranic,“ stěžují na zneužívání, kdy dle informací, fungují jako vězeňská infrastruktura pro převoz lidí z Řecka, zpět do Turecka. Z těchto důvodů se tedy vysoké komisařství OSN rozhodlo většinu své činnosti na řeckých ostrovech ukončit.

Mluvčí vysokého komisařství OSN pak k celému případu ještě uvedla, cituji:

UNHCR není součástí dohody mezi EU a Tureckem o uprchlících a nebude se podílet na věznění ani na deportaci uprchlíků.

Stejného závěru se Evropská unie dočkala i od organizace, „Lékaři bez hranic,“ která stejně jako vysoké komisařství OSN se rozhodla od této dohody mezi EU a Tureckem, ustoupit. Krom ústupu však „Lékaři bez hranic,“ poukázali také na fakt, že hromadné deportace uprchlíků jsou porušením mezinárodního práva.

A k věci se stejně jako u OSN později vyjádřila sama organizace. Za ní na světlo světa vstoupila šéfka organizace, „Lékaři bez hranic,“ paní Marie Elisabeth Ingres, která závěrem řekla, cituji:

Nedovolíme, aby naše pomoc byla zneužita k masovým deportacím uprchlíků a odmítáme být součástí systému, který ignoruje humanitární potřeby a potřeby ochrany žadatelů o azyl a migrantů.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů