OPEC v prosinci 2017 dále snižovala těžbu ropy a dodržela podmínky ropné dohody

708
Print Friendly, PDF & Email
OPEC v prosinci 2017 dále snižovala těžbu ropy a dodržela podmínky ropné dohody
OPEC v prosinci 2017 dále snižovala těžbu ropy a dodržela podmínky ropné dohody
Zdroj: www.oklahomaminerals.com

Těžařská organizace OPEC, která sdružuje producenty ropy, dvanáctým měsícem roku 2017 dále snižovala těžbu ropy a v některých případech se držela i pod hranicí, která je stanovená ropnou dohodou, této organizace, platnou od ledna 2017. Dokonalým příkladem takového případu nám mohou býti třeba Spojené arabské emiráty, které prakticky ihned po tom, co zmíněná dohoda vešla v platnost, začali těžit méně ropy, než stanovuje požadovaná hranice. Dále se pak ale k nim řadí třeba i Saudská Arábie, Kuvajt, nebo i Venezuela, kde těžba ropy klesá kvůli hospodářské krizi. Informaci o snižování ropné těžby přinesla světu londýnský zpravodajská agentura Reuters.

Pro ty, kteří se neorientují je vhodné připomenout, že členské země ropné organizace OPEC se v listopadu roku 2016 domluvily na dohodě, která zavazuje všechny její členy ke snížení těžby ropy o 1,2 milionů barelů ropy denně. Celá dohoda začala platit minulý rok v lednu a krom členských zemí OPEC se ke snížení těžby připojila i třeba Ruská federace. Cílem této dohody je pak, krom snížení těžby ropy a navýšení její ceny, dosáhnout na maximálně 32,5 milionů vytěžených barelů ropy denně.

Jak se totiž ukazuje, tak některé země těžící ropu, se stále potýkají s ekonomickými problémy a organizované snížení cen ropy je pro ně jedinou pomocí. Zajistí jim dodatečné příjmy, které následně půjdou přímo do jejich ekonomik. Předpokládá se, že uvedená dohoda by měla platit do konce letošního roku, nutno ovšem podotknout, že její iniciátoři původně předpokládali, že bude sjednána pouze na šest měsíců. Později byla však tato dohoda prodloužena.

Zdroj: Reuters

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů