OMV zažívá těžké časy, společnost prodělala 1,1 miliardy eur

591
Print Friendly, PDF & Email
OMV zažívá těžké časy, společnost prodělala 1,1 miliardy eurZdroj: www.ermediagroup.at
OMV zažívá těžké časy, společnost prodělala 1,1 miliardy eur
Zdroj: www.ermediagroup.at

Bezesporu největší rakouská plynárenská a ropná skupina, OMV, která v České republice provozuje řadu stejnojmenných, benzínových pump se díky napjaté situaci mezi Ruskou federací a Spojenými státy, dostala do potíží. Tato společnost se totiž i přes proruské sankce a politický nátlak ze strany Evropské unie a Spojených států nemíní vzdát a stále obchoduje s Ruskou federací, přesněji řečeno s ruským plynným gigantem, Gazpromem.

Jak ukazují poslední výsledky, tak díky nízkým cenám ropy a vysokým amortizacím se rakouský plynárenský a ropný koncern, OMV dostal za minulý rok do astronomické ztráty v hodnotě 1,1 miliardy eur. S čísly ve čtvrtek přišla americká zpravodajská agentura, Reuters, která krom toho také uvedla, že firma by měla za uplynulý fiskální rok, snížit dividendy. A to z dosavadního 1,25 eura na jedno euro na akcii.

K současné situaci rakouského a plynárenského koncernu se vyjádřil také bývalý CEO wintershall, jež převzal vedení největší rakouské ropné skupiny, loni v červenci a který k situaci, řekl přesně tato slova, cituji:

Máme těžký rok před námi, ceny ropy a zemního plynu jsou dole. Oživení není v dohledu.

K aktuálnímu stavu rakouského koncernu nutno také podotknout, že akcie OMV klesly při otevření akciového trhu o 2,3 %, tedy na 24 eur.

Rovněž je třeba také říci, že i přes politický tlak, jež je na společnost vyvíjen z Evropské unie a Spojených států, které chtějí společně s EU zničit veškerý, ruský vliv v energetickém sektoru v Evropě, se tato společnost nevzdává. A bude i nadále obchodovat s ruským Gazpromem. Důvod pro takový krok je jediný – finance. V Rusku jsou totiž výrobní náklady, výrazně nižší, než například v Severním moři nebo v Rumunsku. Krom financí se ale ropná a plynárenská společnost chce o něco méně než 25 % podílet na části sibiřské ropy a zemního plynu v oblasti Urengoj.

Zdroj: Vlastenecké noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů