Oceánský život záhadně vymírá. Pacifik vyplavuje na pobřeží Kalifornie rekordní počty mořských savců

498
Print Friendly, PDF & Email
Mammal Center (MMC)Zdroj: www.marinemammalcenter.blogspot.com
Mammal Center (MMC)
Zdroj: www.marinemammalcenter.blogspot.com

Americký stát Kalifornie se potýká s problémem, vymírání mořského života. Tichý oceán totiž už nějakou dobu vyplavuje na tamější pobřeží rekordní množství, buďto nemocných, nebo rovnou mrtvých těl, mořských savců. Podle nejnovějších zpráv z rehabilitačních stanovišť se jedná hlavně o těla mladých lachtanů, tuleňů a dalších mořských živočichů.

O tomto, nejspíše přírodním, zatím ale neobjasněném vymírání, informuje i zpravodajský webový server, The Orange Country Register, který vydal prohlášení, kde upozorňuje na fakt, že jediné zařízení v zemi, které má právo na léčbu mořských savců je již plně obsazeno a jiná zařízení na pobřeží jsou na tom, prý velice podobně.

A o záhadnou situaci okolo vyplavování mořských živočichů se začala zajímat také základna Mammal Center (MMC), která začala s monitorováním oblasti o rozloze, zhruba 1 000 km. Jedná se prý o pás, který se táhne od komunity Mendocino až po San Luis Obispo.

K monitorování a úhynu mořských živočichů se později vyjádřila i ředitelka Mammal Center, Melissa Sciacca, která uvedla, že zvířata mají prý po vyplavení na pláž, tak málo síly, že se v mnoha případech ani nedokáží vrátit zpět do vody, natož aby se o sebe dokázali nějak postarat.

Ředitelka také dodala, cituji:

Mysleli jsme si, že to bude hezký klidný rok, ale poslední měsíc se to opravdu vyhrotilo. Stovky nemocných lachtanů bylo ošetřeno i loni, ale počátek tohoto roku byl klidnější, až donedávna. Záchranné akce teď probíhají neustále.

Tajností nesmí zůstat ani fakt, že podobné případy, vymírání mořských savců se dějí takřka na všech pobřežích podél Pacifiku, potažmo Tichého oceánu, včetně takové Aljašky, kde dle zpráv bylo nalezeno hned několik desítek mrtvých lachtanů a velryb.

Máme-li se ptát na příčinu tohoto hromadného „fauna vymírání,“ tak vědci jsou si téměř jisti, že vše má na svědomí japonská, jaderná elektrárna, Fukušima. Některá zvířata totiž svůj život ztratila v boji se smrtelnou dávkou radiačního záření, která zvíře jednoduše otrávila.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů