Obohacený íránský uran pro Rusko

693
Print Friendly, PDF & Email
Obohacený íránský uran pro Rusko
Obohacený íránský uran pro Rusko
Zdroj: www.cz.sputniknews.com

Íránský stát se podle informací tamější informační agentury, IRNA domluvil s Ruskou federací na předání až devíti tun obohaceného uranu. Pro více informací, íránská informační agentura, IRNA odvolala své tazatele na šéfa íránské organizace pro atomovou energii na pana Alío Akbara Sáleho.

Ten k celé zprávě, ohledně výměny íránského obohaceného uranu za ruský koncentrát uranové rudy, konkrétně řekl, že všechen obohacený uran, se bude získávat v atomové elektrárně, nacházející se v Busheru.

V souvislosti s touto íránsko-ruskou výměnou, pak ruský prezident, Vladimír Putin podepsal výnos, který ruší zákaz na dodávku zařízení, spojeného s importem obohaceného uranu z Íránu.

A u íránského exportu uranu, ještě chviličku zůstaneme. V této záležitosti je totiž třeba připomenout ještě několik dalších věcí, či lépe řečeno spíše faktů. Jak jistě asi dobře víte, tak Írán je zemí, která hrozně dlouho čelila nejrůznějším sankcím za vývoz svého uranu. A to hned z několika stran, jak od Rady bezpečnosti OSN, tak od USA či Evropské unie.

Tento přístup vůči Íránu by se měl, nebo spíše se už změnil! Celý přelom v chování vůči Íránu od výše popsaných států, či spolků (OSN, EU, atd…) se odehrál letos v červenci, přesněji 14.7.2015, kdy po sérii dlouhotrvajících jednání podepsal již mnohokrát zmíněný Írán a šestice mezinárodních zprostředkovatelů, dohodu o urovnání mnohaletého problému íránského atomu. Touto dohodou tak byla zrušena celá řada finančních sankcí proti Íránu. A to všechno výměnou za ověření mírového rázu íránského jaderného programu.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů