Oblasti Indonésie pod mraky dýmu

672
Print Friendly, PDF & Email
Oblasti Indonésie pod mraky dýmu
Oblasti Indonésie pod mraky dýmu
Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Některé indonéské státy, jako Singapur, či třeba Malajsii v současné době svírá, takřka nedýchatelný vzduch v podobě tlustého dýmu, díky kterému se místní lidé dusí a řada škol a letišt musela být tak uzavřena. Celá tato situace je výsledkem již delších pralesních a rašeliništních požárů, které jsou zakládány místními, drobnými zemědělci, jež ke svému přesunu pouřívají zásadně taktiku – v anglitině zvanou „slash and burn,“ do češtiny pak přeloženou jako „přesunout se a vypálit“. Mimo drobných zemědelců však tyto pralesy využívá také celá řada různých společností, které nejenom žese snaží vytvářet indonéskou krajinu, ale tamější prales používají jako zdroj pro těžbu surovin.

Proti tomuto likvidování ať už ze strany drobných zemědělců, kteří krajinu vypalují, či ze strany různých firem, jež těží z místních pralesů se proto postavili, některé environmentální (přírodou se zabývající) organizace jako je třeba Greenpeace, které požadují zastavení destrukce, indonéských pralesů a rašelinišť a zpřísnění některých zákonů.

Oblasti Indonésie pod mraky dýmu
Oblasti Indonésie pod mraky dýmu
Zdroj: www.ac24.cz
Oblasti Indonésie pod mraky dýmu
Oblasti Indonésie pod mraky dýmu
Zdroj: www.ac24.cz

Zástupci organizací se například sešli s indonéským prezidentem, Joko Widodem, aby společně projednali řešení krize požárů pralesů a rašelinišť. Výsledkem byla dohoda, že vláda již nebude udělovat žádná nová povolení na průmyslové využívání rašelinišť a pralesů.

Hlavním důvodem této dohody je bezesporu současná, pro obyvatelstvo, velice nepříjemná situace, která panuje, kupříkladu na indonéském ostrově, Sumatra, který je doslova pohlcen silným dýmem, stoupajícím z požárů v jižní části ostrova a také ze středovýchodních a východních provincií Riau a Jambi. Dalším, druhým důvodem je pak samotná ochrana pralesů, kde na následky požárů umírá několik desítek, ne-li rovnou stovek druhů, nebezpečně ohrožených zvířat (např. Orangutany, levharty, medvědy, slony či tygry). Na místech kde tyto požáry řádí jsou pak zakládány plantáže.

Závěrem si nesmíme odpustit jednu poznámku. A to sice, že současný rozsah indonéských požárů produkuje více uhlíku než denní emise celé ekonomiky Spojený států.

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů