O nezávislost Katalánska usilovalo 90 % místních občanů

638
Print Friendly, PDF & Email
O nezávislost Katalánska usilovalo 90 % místních občanů

Zdroj: www.itv.com

Více než dva miliony katalánských obyvatel (přesně 2,02 milionu) se tuto neděli (konkrétně 1.10.2017) vyslovilo, v rámci referenda o nezávislosti Katalánska, pro odtržení Katalánska od Španělska. Z celkových 2, 26 milionů lidí, kteří se účastnili protestů je tak pro oddělení od Španělska rovných 90 % lidí. Budeme-li se pak zabývat procentuální hlasovací účastí, tak 2,26 milionů lidí, kteří přišli dát svůj hlas, představuje zhruba 42,3 % lidí z celkových 5, 34 milionů lidí, kteří v Katalánsku aktuálně žijí.

Informaci o výsledku referenda přinesl z neděle na pondělí mluvčí katalánské vlády Jordi Turull. Ten k výše uvedeným hodnotám ještě doplnil, že vedle 2,02 milionů lidí, kteří hlasovali pro odtržení Katalánska od Španělska se více jak 170 tisíc lidí, postavilo proti tomuto odtržení.

Zmíněný mluvčí vlády pak k výsledkům hlasování o nezávislosti Katalánska, ještě doplnil, že tento stav je víceméně konečný. A to i přes fakt, že ještě zbývá dopočítat zhruba 15 000 hlasovacích lístků, včetně těch lístků, které byly zabaveny v průběhu policejního zásahu, jenž se včera odehrál a jehož příčinou bylo podle informací Associated Press zraněno minimálně 844 civilistů a 33 policistů.

V souvislosti s pořádaným referendem, nutno zmínit skutečnost, že ono hlasování o nezávislosti Katalánska bylo i přes jeho vysokou účast, zakázáno a ignorováno španělským ústavním soudem. Vedle ústavního soudu potom hlasování o nezávislosti, odmítali přijmout také všechny politické strany, jež jsou v opozici proti vládnoucím separatistům.

Ty jako svůj důvod pro nesouhlas uvedli, že hlasování o nezávislosti, nesplňovalo žádná kritéria, která by zaručovala spolehlivost výsledků. Mezi tato kritéria se řadí, například transparentní voličské seznamy, nezávislé volební komise, nebo tajná hlasování.

Ve výsledku, ale Katalánci přeci jen našli ve vládě člověka, který se postavil na jejich stranu. Byl a je jím tamější katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten i přes nesouhlas stran, jež jsou v opozici proti vládnoucím separatistům, prohlásil, že Katalánci si hlasováním získali právo, mít svůj vlastní, nezávislý stát. Je ale otázka, jak celý proces ještě dopadne.

Zdroj: Associated Press

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů