Nového gambijského prezidenta podpořily senegalské jednotky

671
Print Friendly, PDF & Email
Nového gambijského prezidenta podpořily senegalské jednotky
Zdroj: www.grannyontheroad.blogspot.cz

Senegalské vojenské jednotky včerejším dnem vstoupily na sousední území gambijského státu. Důvodem k této, dalo by se říci „vojenské intervenci“ je podpora nově zvoleného gambijského prezidenta Adama Barrowa, který ovšem má problém se svým předchůdcem Yahyou Jammehem, jenž se nehodlá vzdát své funkce. Informaci o senegalském vojenském vniknutí do Gambie přinesla zpravodajská agentura Reuters, jíž se se svým prohlášením svěřil senegalský vojenský plukovník Abdou Ndiaye.

Ten zmíněné zpravodajské agentuře v textové zprávě adresoval tato slova, cituji:

Vstoupili jsme do Gambie.

Současný nově zvolený gambijský prezident byl velice na rychlo inaugurován na jednom z místních gambijských velvyslanectví, přesněji uvedeno v Dakaru. Během inaugurace bylo na místě přítomno zhruba 40 lidí, přičemž mezi nimi byli takové osobnosti jako třeba senegalský premiér, šéf gambijské volební komise, nebo třeba i představitelé západoafrického bloku ECOWAS, které teď Gambii hrozí invazí, pokud se nepodaří, teď už bývalého gambijského prezidenta Jammeha přimět k tomu, aby odstoupil.

O možném výše zmíněném zásahu v Gambii proti prezidentovi Jammehovi už dokonce jednala i OSN, která se jednoznačně přiklonila k nově zvolenému prezidentovi Adamu Barrova a schválila rezoluci vyjadřující „plnou podporu,“ nově zvolenému představiteli státu. Podepsaná rezoluce zároveň oslovuje i bývalého prezidenta Jammeha, která ho vyzývá, aby odstoupil a odsuzuje ho za uzurpování moci.

A negativní signál pro exprezidenta Jammeha se dostavil už i od oficiální gambijské armády, která v současné chvíli čítá necelých 5 000 mužů. Armáda totiž, i přes Jammehem vyhlášený výjimečný stav, zůstala v naprostém klidu. Hlavní město Gambie, Banjul zůstalo ve čtvrtek naprosto klidné, obchody měly zavřeno, vojenská aktivita žádná. Místo toho ze země uteklo několik tisíc Gambijců, včetně několika bývalých členů kabinetu, jež nedávno rezignovali, byly evakuováno stovky turistů a objevil se nedostatek benzínu.

Krom OSN a gambijské armády se ale od exprezidenta Jammeha, jenž v prosinci prohrál volby se svým konkurentem Adamem Borrovem, distancovalo také mnoho afrických vlád. Africká unie, která tyto vlády zastupuje konkrétně prohlásila, že ho nebude dál uznávat za prezidenta až mu mandát skončí.

K bývalému gambijskému prezidentovi Yahu Jammehovi lze pro zajímavost doplnit, že jeho prezidentská kariéra se začala, díky gambijskému puči psát v roce 1994. V prosinci minulého roku, krátce po své porážce, kdy zvítězil aktuální prezident Adam Barrov se Jammeh rozhodl jeho vítězství uznat. Během několika dnů si ale své rozhodnutí rozmyslel a prohlásil prezidentské volby za neplatné.

Zdroj: France24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů