Nizozemské protesty proti uprchlíkům se zvrtly v „peklo“

548
Print Friendly, PDF & Email
Nizozemské protesty proti uprchlíkům se zvrtly v „peklo“
Nizozemské protesty proti uprchlíkům se zvrtly v „peklo“
Zdroj: www.telegraaf.nl

Proti-uprchlické protesty, které se odehrály v Nizozemí, přesněji ve městě Heesch a jejichž cílem bylo přerušit, právě probíhající diskuzi mezi úředníky na radnici, kteří jednali o poskytnutí azylu pro zhruba 5 stovku migrantu, se zvrtly v násilí. Stalo se tak po tom, co krajně pravicový politik, Geert Wilders navrhl, aby muslimští migranti byli uzavřeni v azylových střediscích a co se místní pořádková policie, snažila protestující dav, mířící směrem k radnici, rozehnat.

Celý protest proti poskytnutí azylu, zhruba pětistovce uprchlíkům na následujících 10 let, započal mírumilovně kolem 6:00 místního času, kdy demonstranti společně s nápisy jako „Zastavte azylové nesmysly!,“ vyšli do ulic.

Ostré střety mezi policií a protestujícími, ale započaly až po několika hodinách od zahájení celého protestu, kdy jak už bylo krátce zmíněno, krajně pravicový politik, Geert Wilders (mimochodem šéf tamější strany „Svobodných“ (PVV) požadoval, aby muslimští migranti byli uzavřeni v azylových střediscích. Toto prohlášení následně odůvodnil ochranným opatřením, holandských žen po silvestrovských útocích v německém Kolíně nad Rýnem. To však ale ještě netušil, co tímto projevem u proti-uprchlických demonstrantu vyvolá za reakci.

Ti se totiž jako mávnutím kouzelného proutku, odebrali k místní radnici, kde chtěli právě probíhající diskuzi, mezi úředníky o zmíněném, poskytnutí azylu pro zhruba pětistovku uprchlíků, přerušit.

Když krajně pravicovým protestujícím, ale cestu zkřížila pořádková policie, která se protestující dav, cestou k radnici, pokoušela rozehnat, protestující začali po policistech házet petardy a světlice. Podle informací to netrvalo ani moc dlouho, kdy se tamější, pořádkové policii celá tato událost, vymkla z ruky a město ji pak muselo udělit zvláštní pravomoci. S touto informací přišel sám starosta města, Marieke Moorman, na internetových stránkách města.

Možná si teď kladete otázku, proč lidi v tomto městě, vlastně kvůli takovému (pro nás, zanedbatelnému) počtu uprchlíků, tolik vyvádí? Vždyť Praha (a nejenom Praha, ale i další evropská města) jich mají několika násobně více.

Důvodem jejich protestů je hustota zalidnění města Heesch, v němž údajně žije kolem 12 500 lidí. Tamější obyvatelé se totiž domnívají, že pětistovka uprchlíků by pro město mohla být příliš velkým zásahem. Lapidárně řečeno, protestující si stojí jednoznačně za tím, že 500 uprchlíků je příliš vysoký počet, pro město, kde žije 12 500 lidí.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů