Nigérie svůj boj s Boko Haram nejspíše prohraje

750
Print Friendly, PDF & Email
Nigérie svůj boj s Boko Haram nejspíše prohraje
Nigérie svůj boj s Boko Haram nejspíše prohraje
Zdroj: www.bukyvibe.com

Nigérie, která je už více jak šest let sužována salafistickou, islamistickou a povstaleckou skupinou, Boko Haram svůj boj o záchranu, nejspíše prohraje. Nutno ale podotknout, že nigerijští obyvatelé v porážku této skupiny velice doufali. Důvodem k jejich, abych tak řekl, více než pevnému přesvědčení je nynější, již podruhé zvolený prezident jménem, Muhammad Buhari, který v roce 1984 coby tehdejší generál, vedl vítěznou „bitvu“ (válku) s islamisty o slumy (což jsou domy, v našich podmínkách spíše chatrče postavení z kůry) ve městě Yola, severovýchodně od Nígérie.

Během nasazení armády do boje, dokonce osobně odletěl do Yoly, aby na celý proces sám dohlédl. Když bylo po všem a Buhari mohl slavit jednoznačně i když velice těžce vydření vítězství nad Islamisty, místní lid si ho počátkem března, zvolil za svého prezidenta. Od té doby, kdy byl Buhar, poprvé zvolen prezidentem, uplynulo už více jak 30 let a v současné chvíli je situace kolem Buhara, až na pár výjimek, velice podobná jako před uvedenými třiceti lety. Opět je v čele státu a opět je před ním válka, jenomže jak už bylo uvedeno výše, jsou tu nějaké výjimky.

Samozřejmě, první výjimkou je fakt, že Buhar byl do čela státu zvolen ještě před tím, než vyhrál válku nad Boko Haram (v prezidentských volbách zvítězil konkrétně letos v květnu). Krom této výjimky je tu ale ještě jedna, daleko podstatnější výjimka a tou je bez pochyby, nepřítel proti kterému se Buhar, odvážil postavit a svému lidu navíc slíbil, že dokonce tohoto roku bude po všem. Nejspíš už asi všichni víte, kam mířím, jde samozřejmě o sílu jednotlivých, „armád.“ Zatímco před třiceti lety byla většina Buharovích protivníku (tedy islamistu), vyzbrojena jen coby mačetami, vybavení dnešních teroristických organizací či povstaleckých skupin se velice rapidně blíží k hranici, jež je slučitelná s hranicí, která je v mnoha případech na stejně nebo vyšší úrovni, než se „používá“ v některých armádách.

Dnešní situace okolo bojů s povstalci z Boko Haram, kterých je podle zpravodajských složek několik set je tedy taková, že prezidentův slib občanům nejspíše, nebo lépe řečeno, určitě nevyjde. Buhariho armáda sice dokázala osvobodit části ztraceného území a na rozdíl od svého prezidentského předchůdce, Goodlucka Jonathana se dát zas trochu do kupy. Jenomže čas je neúprosný a oblastí, které doposud vlastní islamisté z Boko Haram je mnoho.

Poznámka: Připomínám, že poslední akce nigerijské armády se odehrála koncem letošního listopadu, kdy došlo k útoku na vojenskou základnu ve městě Gulak na severu země. A výsledek je takový, že vojáci stále bojují a například novináři zde nemohou svou činnost vyvíjet normálně činnost, neboť je tu příliš nebezpečno.

Inu jak tedy praví jedno známe české pořekadlo: „Lehko se říká, hůře se plní,“ nigerijský prezident, Muhammad Buhari si nejspíše vůbec neuvědomil, jaké že zločinecké síle, se vlastně postavil na odpor. Že je to síla, která působí v mnoha státech světa, že jejich vybavení se může rovnat, nebo někdy i převyšovat úroveň profesionální armády a hlavně, že za ta léta působnosti v daných zemích, kdy jenom v Nigérii tato skupina působí již 6 let si tito zločinci, jménem Boko Haram dokázali o tamější armádě (a to se týká samozřejmě všech armád, nejenom té nigerijské) už zjistit, „pěkné štosy informací“. Takže třeba vědí, že mají-li proti nigerijské armádě (a nejenom proti ní) uspět, tak musí útočit buď v noci, nebo taktikou bombových útoků, kdy udeří a utečou.

Muhammed Buhari a nejenom on, ale i všichni jeho příznivci se tedy budou muset smířit s faktem, že lidi z Boko Haram jsou lepšími bojovníky, než ty, kterými byli v roce 1984 poražení islamisté. A že mají-li uspět budou muset Boko Haram nějak překvapit a hlavně vytrvat (nebude to boj na pár dní ani měsíců, ale spíše na pár let).

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů