Německo v roce 2016 vydá pokračování Bílé knihy

649
Print Friendly, PDF & Email

Německá vláda chce v roce 2016 vydat pokračování tzv. Bílé knihy. Pokud se všechno podaří, bude to vůbec po 9 letech, kdy vyjde nová edice této knihy, jež nese jméno po barvě svých desek. Abyste byly v obraze, tak poslední edice této knihy vyšli v letech 1994 a 2006. Kniha je zaměřená na události, které nějak hýbají, případně hýbali, buďto celým světem, nebo pouze německou republikou. Typickým příkladem, je třeba sjednocení Německa, či útoky z 11.září 2001, na největší obchodní domy světa. Obě dvě tyto události, hlavně sjednocení Německa v roce 1994, značně ovlivnili obsah vydaných Bílých knih.

Významné události ale nejsou jedinou náplní těchto knih. Další část, je tvořená návody pro bezpečností politiku, které jsou v každé edici, německou vládou znovu popisovány. A právě bezpečností politika by měla být novou náplní pro budoucí Bílou knihu, která by světlo světa, měla poznat v roce 2016. Že nevíte proč tomu tak je?

Když se dnes podíváte na zprávy, určitě vám docvakne, proč by hlavním tématem měla být zrovna bezpečností politika. Za těch 9 let, během nichž nebyla Německem vydána, žádná Bílá kniha se svět, razantně změnil. Na Ukrajině se válčí o 106, Němci dodávají zbraně Kurdům, kteří bojují s Afghánistánem a Rusko je oproti roku 2006, kdy bylo považováno za partnera, dnes definováno jako globální nepřítel. Je tedy naprosto jasné, proč se náplní nové knihy stane právě bezpečnostní politika.

Pokud bychom se měli dále zmiňovat o Rusku, v souvislosti s novou Bílou knihou, pak by stálo za řeč poukázat i na to, že přehodnocení Rusko-německých vztahů je dle německé vlády na prvním místě. K tomuto kroku se vyjádřila i německá ministryně obrany, Ursula von der Leyenová, která se snaží popsat nynější cíle, ruského prezidenta, Vladimíra Putina, cituji:

Vladimir Putin chce, aby mezinárodně uznávaná pravidla a zaručená práva byla nahrazena dominancí a sférami vlivu. „Nová politika Kremlu odstartovala dlouho před krizí na Ukrajině a bude se nás týkat velmi, velmi dlouho.

Mimo to ministryně také na berlínské tiskové konferenci, která se konala u příležitosti, zahájení sběru informací pro Bílou knihu, řekla, že Německo bude muset stejně obnovit vztahy s Ruskem a to na základě spolehlivého sousedství.

Kniha bude mít „200 autorů“

Na celé knize by mělo podle nejnovějších informací, příští rok, začít pracovat něco kolem 200 lidí přičemž se bude jednat o mezinárodně uznávané politiky, výzkumníky, nebo průmyslové experty. Výjimkou nebudou ani spolkové armády NATO, jejichž úkolem bude debatovat o budoucí německé bezpečnostní politice na konferencích a veřejných slyšeních. Krom těchto lidí budou moci své návrhy a myšlenky předkládat, také obyčejní lidé, pro něž bude připravená speciální webová prezentace, kam by patřičné návrhy mohli lidé posílat. S rozhodnutím o vytvoření webových stránek, na nichž má být uveřejněn názor lidu, přišla zmíněná německá ministryně obrany, Ursula von der Leyenová, která chce touto cestou zareagovat na výtky, že v Německu dlouho chybí reálná politická debata o bezpečnostní politice. Celá kniha by pak měla vyjít v létě, roku 2016.

Co se týká budoucích plánu, tak Německo v tuto chvíli zvažuje větší aktivitu ve vojenském odvětví.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů