Německá vláda utáhla pravidla pro zpravodajskou službu BND

569
Print Friendly, PDF & Email
Německá vláda utáhla pravidla pro zpravodajskou službu BNDZdroj: www.wikimedia.org
Německá vláda utáhla pravidla pro zpravodajskou službu BND
Zdroj: www.wikimedia.org

Německá zpravodajská služba, BND by se již brzy mohla dostat pod větší kontrolu samotné Německé koaliční vlády. Ta totiž tímto pátkem (3.6.2016) dosáhla dohody, která vládě umožňuje lepší kontrolu nad celou zpravodajskou službou, konkrétně nad jejími, velice pečlivě utajenými špionážními operacemi. Se zprávou přišel žurnalista, Thorsten Severin na britském zpravodajském serveru, Reuters.

Patřičná reforma, která umožňuje německé vládě lépe kontrolovat svou zpravodajskou službu byla, jak už je poznamenáno výše, podepsána tento pátek a to v budově spolkového kancléřství. Změna v řízení zpravodajské služby, ale zatím ještě není 100% platná. Na to aby se tak stalo, musí jí ještě schválit Spolkový sněm. Ten chce zpravodajské službě zakázat, například sledování občanů v jiných zemích Evropské unie, nebo špehování evropských institucí. Výjimku bude tvořit špehování institucí v podezření z teroristické činnosti.

Vedle zákazu špehování, ale nejnovější reforma německé vlády po zpravodajské službě, rovněž požaduje, aby vedení BND, ale také i spolkové kancléřství, či nezávislá soudní porota měla přístup ke všem špionážním operacím v zahraničí. A každou takovouto operaci musí všechny zmíněné orgány předem schválit. Nový zákon by zpravodajské službě měl také lépe určit za jakých podmínek může špionážní činnost vykonávat. A důvody všech těchto zákazů a kontrol?

Stejně jako za vším hraje i zde hlavní roli politika, konkrétně jedna z nejvlivnější politických osobností. Tou osobností je německá kancléřka, Angela Merkelová, která se díky mnoha skandálům „své“ zpravodajské služby, BND dostala do nesnází. Typickým příkladem takového skandálu, jež dostal německou kancléřku do problému bylo, například odhalení, že agentura BND asistovala u špehování vlastních spojenců pro americkou Agenturu národní bezpečnosti (NSA).

Reakce na toto zjištění byla v zemi, kde se zneužitím zpravodajských služeb mají již trpké zkušenosti, velice bouřlivá. A samozřejmě, takřka ihned po incidentu se v německé vládě probudila myšlenka reformy vedení zpravodajské služby.

K nově zavedené reformě zpravodajské služby BND, lze už jen doplnit fakt, že s ní nesouhlasil pouze její šéf, Gerhard Schindler. Ten tuto zpravodajskou službu vedl od roku 2012 a i přes to, že mu jeho funkční období končí až za dva roky, tak svůj pracovní poměr v této zpravodajské službě, náhle rozvázal již letos v dubnu.

Zdroj: Nová republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů