Německá vláda chce pokutovat sociální sítě za falešné zprávy

637
Print Friendly, PDF & Email
Německá vláda chce pokutovat sociální sítě za falešné zprávy
Zdroj: www.playtech.ro

Vláda v Německu uvažuje nad zavedením nového zákona, který by umožnil tamějším, vládním úřadům pokutovat sociální sítě (zvláště dost rozšířený Facebook) za šíření falešných zpráv. Samotná sankce by dle dostupných informací měla být udílena za každý den šíření takové falešné zprávy a činit až 500 000 eur, což je v přepočtu na české koruny, zhruba 13,5 milionů korun.

Uvedený zákon plánuje německá vláda, pod záštitou boje proti falešným zprávám, spustit v průběhu příštího roku. A šance na jeho spuštění už teď jsou poměrně vysoké, neboť se tento zákon těší hojné podpoře, skoro všech hlavních německých, politických stran.

Německá vláda od výše zmíněného, nově zaváděného zákonu očekává, že bude možné díky soukromím, ale i oficiálním stížnostem cejchovat obsah, jenž je považován za „falešnou zprávu.“

Krom toho ale vláda od onoho zákonu také očekává, že se jí díky této „páce,“ podaří donutit sociálně sítě k tomu, aby si v Německu založili své vlastní kanceláře. Ty by se měli vedle odpovědnosti za škody, způsobené falešnými zprávami, soustředit také na monitorování a i případnému mazání zpráv (pouze na žádost), jednotlivých uživatelů, které budou označeny za pomluvačné.

Nutno také připomenout, že dalším důvodem pro zavedení zákona, jenž by dovoloval pokutovat sociální sítě za jejich „falešné zprávy“ je vedle důsledků falešných zpráv i údajná ruská hrozba. Někteří němečtí politici jsou totiž toho názoru, že by se Ruská federace, během následujících německých parlamentních voleb, které proběhnou příští rok, mohla do celého procesu, stejně jako v případě amerických, prezidentských voleb, znovu vměšovat.

Tato obava, některých německých politiků vznikla z momentálních obvinění, která „tvrdí“ že za prezidentskou prohrou Hillary Clintonové stojí Ruská federace, která údajně hacknula emailové schránky klíčových spolupracovníků Clintonové a následně emaily zveřejnila.

Na možné ruské zmanipulování německých, parlamentních voleb v příštím roce později, vedle politiků, upozornila i německá zpravodajská agentura. Ta uvedla, že Rusko by mohlo mít snahu, zvrátit výsledek voleb tím, že na sociální sítě nasadí roboty, kteří budou šířit falešné zprávy.

K šíření těchto falešných zpráv na sociálních sítích se později, osobně vyjádřilo několik německých politiků. Řada z nich dokonce navrhovala kriminalizaci šíření tzv. „falešných zpráv.“ Jedním z těch, kteří tuto myšlenku prosazují je i vůdčí poslanec Merkelové, Patrick Snesburg, který konkrétně prohlásil, cituji:

Cílené dezinformace k destabilizaci státu by měly být trestným činem.

Ohledně falešných zpráv na sociální sítích se pak vyjádřil už jen šéf agentury domácí rozvědky Hans-Georg Maasen, který německému deníku Bild am Sonntag řekl, opět cituji:

Facebook vydělává na falešných zprávách ohromné spousty peněz.

A dodal, cituji:

Společnost, která z internetu vydělává miliardy, má také sociální odpovědnost.

Zdroj: Heatst.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů