Německá armáda „vyhodila oknem“ 60 milionů eur za nefunkční střely

527
Print Friendly, PDF & Email
Německá armáda „vyhodila oknem“ 60 milionů eur za nefunkční střelyZdroj: www.statnivlajky.cz
Německá armáda „vyhodila oknem“ 60 milionů eur za nefunkční střely
Zdroj: www.statnivlajky.cz

Armáda Německé spolkové republiky, Bundeswehr si v roce 2012 objednala 30 řízených střel v hodnotě 60 milionů eur, což je nějakých 1,6 miliardy korun. Tyto střely měly být vystřelovány z bojových lodí a zasahovat vojenské cíle na souši. Jak se ale nyní, konkrétně při kontrole spolkového účetního dvora a zejména pak při testování raket ukázalo, tak peníze utracené za rakety byly nejspíše jen vyhozeny oknem.

Během testování těchto raket se totiž přišlo na to, že nejsou schopny zasáhnout cíle na zemi a to i přes fakt, že hlavním požadavkem německé armády, bylo právě zasahování pozemských cílů. Při testování byly vystřeleny dvě rakety, přičemž obě spadli do moře. Těmito dvěma pokusy ale celé testování neskončilo. Střel bylo v průběhu vojenského testu vystřeleno více a závěr byl jednoznačný – řízené střely mohou být použity pouze k zasahování cílů na moři a ne na zemi.

Ve spojitosti s touto chybou, potažmo skandálem německé armády by bylo možná vhodné si připomenout, že nejde o jedinou takovouto chybu, či chcete-li tak skandál německé armády. Dokonce by se dalo i říci, že vojenské problémy v Německu se staly již jakousi tradicí. Máme-li si uvést nějaké příklady, tak v minulosti se Německu podařilo nakoupit, třeba křivě střílející automatické zbraně, samohybná děla bez kulometů, či padající helikoptéry a letadla, jejichž provoz byl v noci, naprosto vyloučen.

Celý tento, výše uvedený problém je ještě navíc „dokořeněn“ faktem, že smlouva týkající se zakoupení těchto střel v sobě nezahrnuje povinnost výrobce, spolufinancovat zkušební odpaly raket. Tuto informaci uvedl německý kontrolní úřad.

Zdroj: Den24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů