Nejvíce ropy z území spadající pod vliv IS, kupuje Izrael

881
Print Friendly, PDF & Email
Nejvíce ropy z území spadající pod vliv IS, kupuje Izrael
Nejvíce ropy z území spadající pod vliv IS, kupuje Izrael
Zdroj: www.hotpress.cz

Židovský stát, jinak řečeno také Izrael je podle arabských a ruských médií, jež své informace získali od kurdských a tureckých pašeráků, vůbec největším kupcem defakto islámské ropy na světě. Lapidárně řečeno, Izrael kupuje nejvíce ropy od zemí na jejichž řízení se ve velké většině, podílí teroristé, blíže řečeno, dnešní Islámský stát. Jedná se především o země typu Irák, nebo Sýrie.

Jak možná už sami víte, tak obě tyto země – jak Irák, tak Sýrie jsou, co se ropy týká, velice bohaté. Důkazem jejich nesmírného bohaství jsou čísla, udávající počet vytěžené ropy, která jsou dle oficiálních informací, vskutku astronomická. Průměrně se v obou výše zmíněných, Islámským státem, ovládaných zemích, vytěží něco kolem 20 až 40 tisíc barelů denně. Výdělek, který z toho Islámský stát následně získá se pohybuje někde mezi a 1 a 1,5 milionem dolarů. Za měsíc si tak tato radikální teroristická organizace, může diky obchodu s ropou, přijít až na 2 miliardy českých korun. A jak vlastně takový obchod s ropou probíhá? To si popíšeme v několika následujících větách.

Všechno to začíná ve východním městě Sýrie, Dajr az-Zauru, kde se vedle ještě několika dalších ropných polí, které se už ale vyskytují v Iráku, ropa vytěží. Následně je převezena do kurdského města, Zachu, které se nachází na hranici hned tří zemí a to Sýrie, Iráku a Turecka. Do tohoto města však neputuje jen již zmíněná vytěžená ropa. Současně s roupu do města dojíždí také izraelští a turečtí překupnící, kteří samozřejmě po odsouhlasení ceny, zaplatí 10 až 25 % částky v hotovosti, označí ropu za kurdskou a následně ji pašují až do tureckého města Silop. Tam už je čeká další člověk, opět překupník – s řeckým a izraelským pasem , jenž je svými lidmy přezdíván jako Dr. Faríd. Když je ropa přebráná, vydává se na další pouť, tentokrát přes několik tureckých přístavů dále, přičemž hlavním cílem a příjemcem je Izrael.

V souvislosti s ropou a Izraelem by bylo vhodné si zmínit, také hlavní, nebo lépe řečeno největší ropné zdroje Izraele. Podle mezinárodního anglického deníku, Financial Times, židovský stát čerpá nejvíce ropy z iráckého Kurdistánu, odkud získává až 75 % veškeré ropy, z čehož více než třetina, jde přes turecký přístav, Ceyhan, který tento deník označil za „potenciální bránu, kudy odchází ropa pašovaná z Islámského státu.“

Ohledně izraelského nakupování islámské ropy se ve svém rozhovoru pro al-Arabí al-Džadíd, na Skypu, zmínil představitel Islámského státu, kde vysvětlil celý obchod mezi probíhající mezi Izraelem a ISIL . Podle jeho slov samotný Islámský stát nemá zájem na tom, aby prodával ropu do Izraele či do jiných států. Islámský stát prodává ropu prostředníkům, kteří se následně sami rozhodnou, co bude s ropou dále.

Zdroj: Svět kolem nás

4/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů