Nejmodernější americká válečná loď má poruchu

779
Print Friendly, PDF & Email
Nejmodernější americká válečná loď má poruchuZdroj: www.wired.com
Nejmodernější americká válečná loď má poruchu
Zdroj: www.wired.com

Prozatím, technologicky nejdokonalejší americká vojenská loď, USS Zumwalt měla v posledních několika hodinách při plavbě, skrz Panamský průplav, poruchu a musela proto být odtažena na nedalekou základnu, Rodman. Zprávu o porouchání vojenské lodi, zveřejnilo americké námořnictvo.

To se odvolalo na informace americké 3. flotily, která se na této lodi, aktuálně nachází a dle jejíž informací došlo k problémům, konkrétně na výměnících tepla v lodní elektrárně, jejímž výkonem 78 MW jsou zásobeny jak pohonné systémy, tak ale i nejrůznější senzory, nebo zbraňové systémy.

Situaci kolem porouchané lodi okomentoval svými slovy také tiskový mluvčí zmíněné 3. flotily, velitel, Ryan Perry, jenž konkrétně prohlásil, cituji:

Viceadmirál Nora Tyson nařídila USS Zumwalt (DDG 1000) zůstat na bývalé námořní základně Rodman v Panamě, k vyřešení technických problémů, které se vyskytly během plavby Panamským průplavem. Časová osa oprav se nyní stanovuje, v přímé součinnosti s Naval Sea System a Naval Surface Forces. Časový plán pro loď zůstane pružný, aby umožnil testování a vyhodnocování s cílem zajištění bezpečného průjezdu lodi do jejího nového domovského přístavu v San Diegu.

K samotnému poškození lodi došlo dle informací, během plavby ve spodní polovině Panamského průplavu. Následně musel být USS Zumwalt odtažen skrze zdymadla v Miraflores do již zmíněné, bývalé, vojenské základny, Rodman, která byla dříve známa také pod názvem, Balboa.

Pro ty, kteří o výše popsané vojenské lodi, nic nevědí, jen v rychlosti doplním, že USS Zumwalt disponuje dvěma děly, typu Advanced Gun System, jež jsou dlouhého doletu, ráže 155 milimetrů a mají řízené projektily s dostřelem až 100 kilometrů. Další výzbrojí na palubě lodi jsou opět dvě děla, tentokrát typu Mk 46 s ráží 30 mm, nebo 80 vertikálních vypouštěcích systémů, typu Mk 57, schopných pálit, hned několik typů raket, včetně takových typů jako jsou: Evolved SeaSparrow, Standard Missile-2, nebo Tomahawk.

V souvislosti s touto lodí by nebylo na škodu také poznamenat, že jde zatím, patrně o první americkou, vojenskou loď, která může všechny své systémy, díky výkonnostní rezervě, kterou získává ze 78 megawatového motoru, provozovat najednou. Motor této lodi je zhruba stejně silný, jako tomu je letadlových lodí. Dokonce tak silný, že by mohl vedle samotné lodi, energií napájet i menší město.

Zdroj: DefenseNews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů