Něco o webu

Bloumatel logo
Bloumatel logo

Začátky webu a jeho stěhování

Bloumatel.com je český zpravodajská server (portál) založený 28. prosince roku 2013. Ve své první podobě se rozběhl na internetovém poskytovateli Endora.cz, pod tehdejší doménou Bloumatel.wz.cz, kde setrval do konce prvního čtvrtletí roku 2014.

S příchodem Dubna, téhož roku, poté zmíněný webový server přesídlil na novou, českou, národní doménu .CZ v podobě Bloumatel.cz. Na této doméně se svým čtenářům načítal celé tři roky – přesněji do začátku roku 2018, konkrétně do 2. ledna 2018. Od 3. ledna 2018 se pak zpravodajský portál, kvůli rozšiřování své působnosti do zahraničí, začal opět stěhovat. Tentokrát už na nadnárodní (či chcete-li tak mezinárodní) doménu .COM na které by měl, dle vedení magazínu, již trvale setrvat a publikovat články, jak v českém jazyce, tak ale i v několika dalších mezinárodních jazycích, jako je Angličtina, Španělština, nebo třeba Ruština.

Zaměření webu

Vzhledem k tomu, že náš český zpravodajský éter je informacemi z České republiky nesmírně zahlcen, tak si vedení magazínu za svou oblast pozornosti vybralo výhradně zahraniční zpravodajství.

Webový portál se snaží lidem v České republice každý den, vyjma víkendů, přinášet co možná největší porci zajímavých zpráv z celého světa. A tématy na které se redakce zaměřuje, není jen mezinárodní politika, případně vojenská situace v takových zemích jako je Libye, Afghánistán, či Irák, ale i třeba oblast byznysu, leteckého průmyslu, těžby, případně informačních technologií.

Historie webu, aneb jak to vlastně celé vzniklo?

Lidé, kteří sledují Bloumatele od jeho samotného vzniku vědí, že za celých těch několik let, co je tento server v chodu, jsme vystřídali jak mnoho webových domén, tak ale i mnoho webových šablon, včetně zaměření celého webu.

Nejdříve byl tento web brán jako soukromý blog na kterém jeho autor a zakladatel (Filip Melichar) publikoval politické komentáře a zprávy, které ho zaujaly. Své místo zde našly i měsíční příspěvky jako videa, obrázky, citáty a ankety měsíce. Později se ale tato stránka změnila (z dnešního pohledu spíše zvrtla) čistě na stránku názorovou a do jisté míry i tak trošičku konspirační.

Toto zaměření, jak vidno sklidilo na českém internetu dosud „nejzralejší plody.“ Lidé v České republice (a pravděpodobně nejen tady) obecně velice rádi sní a rádi věří báchorkám, mnohdy tak přitaženým za vlasy, že se to zdá být až neuvěřitelné. Nicméně stejně tak rychle, jak tento nápad (udělat z relativně slušné stránky, stránku konspirační) přišel, tak stejně rychle i odešel.

Dnes, po několika letech, po celé škále depresí a několika měsíčním přemýšlení se z webu, který dříve začínal jako obyčejný blog, stal a pomalu ještě stává (pořád je na čem pracovat) zpravodajský web, který alespoň doufám bude mít v brzké době stejný, nebo (a to bych byl nejraději) ještě větší úspěch, než měl web konspirační. Co mi ale dělá největší radost je fakt, že celá tato stránka vlastně vznikla úplně náhodou doslova a do písmene z minuty na minutu, jako pokus. Prostě jsem si jednoho krásného dne položil otázku „Jaké by bylo mít svůj vlastní magazín? Jak dlouho bych ho udržel v chodu?“ No a takhle to vlastně celé vzniklo a dorostlo to do „rozměrů,“ které můžete vidět dnes. Nikdy sem nevěřil tomu, že bych byl schopen napsat takové množství článků a zůstat u jedné činnosti tak dlouho. Je na čase začít tomu věřit.