Návštěva Obamy v Argentině vyvolala mezi občany spíše protesty

609
Print Friendly, PDF & Email
Návštěva Obamy v Argentině vyvolala mezi občany spíše protesty Zdroj: www.chicagotribune.com
Návštěva Obamy v Argentině vyvolala mezi občany spíše protesty

Zdroj: www.chicagotribune.com

Ze strany mainstreamových médií, je nám návštěva amerického prezidenta, Baracka Obamy v Argentině, popisována jako nějaká pohádka. Když se začteme do článku, produkovaného středním mediálním proudem (například ZDE), dozvíme se, celkem detailně, jak se vyvíjeli vztahy mezi Spojenými státy a Argentinou v průběhu celého volebního období, amerického prezidenta Baracka Obamy. Stejně jako v mnoha jiných vztazích, i zde došlo k mnoha přelomům. Jaké přelomy to byly se vám nyní pokusím v rychlosti popsat.

Jak už bylo výše naznačeno, tak mainstreamovými médii je nám tento vztah mezi Argentinou a Spojenými státy, popisován jako nějaká pohádka, která dobře začíná, následuje zápletka a dobře také končí. Mám-li být podrobnější, tak zatímco v prvních chvílích, Obamovy prezidentské slávy, oplývali vztahy s Argentinou (přesněji řečeno s argentinskou prezidentkou, Cristiny Fernándezové Kirchnerové), doslova mlékem a strdím. Tak v pozdějších měsících, zejména letech tyto vztahy nabraly doslova katastrofálního směru, kdy si obě špičky státu, nemohli přijít na jméno. Zejména kvůli argentinským postojům k Íránu, kdy tehdejší prezidentka na adresu Obamy, bez větších servítek řekla, cituji:

Jestliže my jsme obviněni z toho, že jsme komplici Íránu, co je pak prezident Obama?

Další velice výbušným momentem v argentisko-amerických vztazích se stali činy exprezidenta Néstora Kirchnera a jeho ženy, nástupkyně, Cristiny Fernándezové, kteří společně kritizovali americkou politiku a upevňovali vztahy s Čínou a Ruskem.

Návštěva Obamy v Argentině vyvolala mezi občany spíše protestyZdroj: www.breitbart.com
Návštěva Obamy v Argentině vyvolala mezi občany spíše protesty
Zdroj: www.breitbart.com

Světélko na konci tmavého tunelu, jinak řečeno, nějaká šance na znovu-vybudování nového, dobrého vztahu mezi USA a Argentinou, se zrodila až s novým argentinským vedením, kdy se do čela tohoto státu dostal, Mauricio Macri. Ten byl do prezidentského úřadu zvolen 10. prosince, minulého roku, roku 2015. Od té doby se Argentina, po celých těch špatných letech, snaží nějakým způsobem, znovu navázat dobré vztahy se Spojenými státy.

A v posledních několika dnech byla tato snaha argentinského vedení, přesněji prezidenta Mauricio Macriho, odměněna, narychlo zorganizovanou státní návštěvou, amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten do Argentiny dorazil včera, 23.3.2016.

A zatímco se naše média, včetně tamější argentinské vlády radují a snaží se z celé této návštěvy vykouzlit cosi jako příběh, popelčina prvního bálu (viz. TENTO či TENTO odkaz), nálada v argentinských ulicích je spíše pesimistická a dá se říci, že i tak trochu protestní.

Někteří Argentinci, totiž nezapomínají na minulost své země a dobře si, například vzpomínají na situaci, před více jak 40 lety, kdy v Argentině došlo ke státnímu převratu a politika Spojených států v této aféře hráli podstatnou roli. Následkem tohoto státního převratu pak v zemi vypukla genocida.

Z tohoto důvodu je tedy více než jasné, že se Argentincům bude při každé návštěvě, amerického prezidenta, otvírat nůž v kapse. A to zvláště v okamžiku, když americký prezident začne v této zemi mluvit o lidských právech.

V souvislosti s výše zmíněnou pesimistickou, či spíše protestní náladou argentinských obyvatel, nutno poznamenat fakt, že místní lidé, proti návštěvě amerického prezidenta, skutečně vyšli do ulic. Krom pokrytectví americké politiky, která před čtyřiceti lety podporovala vojenskou juntu a jejímž následkem se stala výše zmíněná, argentinská genocida, místní lidé dali ale také, jasně najevo, že nestojí o Obamovi pochvaly. Těmi americký prezident ocenil, současnou argentinskou hlavu státu za to, se snaží zemi znovu zapojit do globální ekonomiky.

Zdroj: Euroasia24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů