NATO zabezpečí Ukrajinu před hackery

540
Print Friendly, PDF & Email
NATO zabezpečí Ukrajinu před hackery

Zdroj: www.lagi.tv

Severoatlantická aliance se rozhodla pomoci Ukrajině s hackerskými útoky a zafinancovat její síťové zabezpečení. Celkem by NATO do prvků posilující ukrajinskou síťovou bezpečnost mělo na investovat řádově 300 tisíc eur, což odpovídá 780 tisícům českých korun. Informaci přinesl zástupce generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Jamie Shea, jenž se svými informacemi svěřil ruskému zpravodajskému serveru IA Novorossija.

Podle Jamieho Shease bylo veškeré vybavení pro lepší ukrajinské síťovou bezpečnost již zakoupeno a nyní je třeba už jen projít několik administrativních formalit, týkající se importu a exportu. Do provozu by pak toto vybavení, pocházející ze svěřeneckého fondu v jehož čele stojí Rumunsko, mělo jít už letos v létě.

K pořízení výše uvedeného vybavení se vyjádřil i sám zmíněný zástupce generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy, Jamie Shea, který rozhodnutí Severoatlantické aliance, pomoci Ukrajině potvrdil, když konkrétně uvedl, cituji:

Vydali jsme více než 300 tisíc eur, abychom pomohli Ministerstvu zahraničních věcí Ukrajiny a také ukrajinským zvláštním službám při školení personálu a zdokonalení vybavení pro lepší detekci a odrážení kybernetických útoků.

Pro ty méně informované by nebylo na škodu ještě připomenout, část historie z ukrajinské síťové bezpečnosti. Ta se v roce 2014, těsně po ukrajinském státním převratu, kdy se do vedení země dostali nacionalisté, vyskytla ve značných problémech, neboť byl zrušen zvláštní útvar ukrajinského ministerstva vnitra s názvem „Berkut“.

Díky tomuto kroku se tak na ukrajinském internetu jako mávnutím kouzelného proutku vyskytli, takřka ihned, skupiny hackerů nazývané jako „Kyberberkut“. První kybernetické útoky, díky nimž bylo blokováno mnoho ukrajinských webových zdrojů pak započaly v březnu roku 2014.

Jeden z těchto kybernetických útoků, dokonce zaznamenali až v Německu, kdy konkrétně 7. března, roku 2015, bylo zablokováno, hned několik stránek německých státních orgánů. K tomuto hackerskému útoku se vedle těch na ukrajinské zdroje, později přiznala rovněž, již zmíněná skupina ukrajinských hackerů, zvaná jako Kyberberkut.

Zdroj: IA Novorossija

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů