NATO ve Středozemním moři pátrá po ruských ponorkách

739
Print Friendly, PDF & Email
NATO ve Středozemním moři pátrá po ruských ponorkách

Zdroj: www.imag.sector.sk

Speciální, tzv. protiponorkové síly Severoatlantické aliance NATO momentálně „pročesávají“ celé Středozemní moře, kde se snaží najít dvě ruské jaderné ponorky. Ty mají dle dostupných informací sledovat letecké úderné skupiny francouzského a amerického námořnictva. Zprávu o pátrací akci přinesl ruský celostátní deník, Izvestija, jenž ve svém článku upřesnil, že jde konkrétně o ponorky projektu 949A Antěj, které jsou v databázi Severoatlantické aliance vedeny pod názvem Oscar-2 a disponují, například protilodními raketami, typu Granit, jenž jsou používané k útokům na letadlové lodě.

Zmíněný zpravodajský deník, Izvestija v rámci pátrací akce NATO po ruských jaderných ponorkách, upozorňuje na skutečnost, že v pondělí v jihovýchodní oblasti od Kypru, (tedy ve stejné oblasti jako se nachází dvě letecké úderné skupiny NATO, vedené letadlovými loděmi Eisenhower a Charles de Gaulle) byla značně zvýšená aktivita protiponorkových letadel typu P-8-A Poseidon, patřící Severoatlantické alianci.

K pátraní Severoatlantické aliance po ruských jaderných ponorkách ve Středozemním moři se nedávno vyjádřil veterán ponorkář, Igor Kurdim, jenž Izvestijím k případu řekl, cituji:

Zajímavé na tom je, že výskyt ruských ponorek v blízkosti lodí nebo infrastruktury NATO poskytuje evropským expertům důvod pochybovat o účinnosti stávajících protiponorkových sil, konstatuje list. Dříve velení francouzského námořnictva oficiálně uznalo skutečnost opakovaného výskytu ruských jaderných ponorek poblíž teritoriálních vod země – v Biskajském zálivu. Tehdy náčelník štábu námořnictva médiím oznámil, že loďstvo nemá dostatek sil, aby kontrolovalo celé pobřeží, navíc musí pravidelně vyčleňovat letadla na pomoc spojencům, u nichž je situace s protiponorkovou ochranou ještě horší.

Dále už jen dodal, že současné oslabení, zmíněných protiponorkových sil NATO je aktuálně normální jev. Slova Kurdima si znovu dovolím odcitovat:

Dlouhou dobu neměly cvičení. Vrátili jsme se do světového oceánu a jejich protiponorkové síly na to nebyly připraveny. Kromě toho máme nové taktiky a technické možnosti, výrazně se zvýšilo utajení. Výsledkem je, že se jim podařilo „prošvihnout“ ponorky, které pluly k Gibraltaru a pak je s údivem odhalily již nedaleko od svých leteckých úderných skupin.

Zdroj: Izvestija

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů