Nálety NATO v Afghánistánu si vyžádaly desítky mrtvých obětí

647
Print Friendly, PDF & Email
Nálety NATO v Afghánistánu si vyžádaly desítky mrtvých obětíZdroj: www.neopress.in
Nálety NATO v Afghánistánu si vyžádaly desítky mrtvých obětí
Zdroj: www.neopress.in

Nálety Severoatlantické aliance v Afghánistánu, přesněji, v severně položené oblasti Kunduz, proti tamějšímu hnutí Taliban, si včerejším dnem vyžádaly nejméně 30 mrtvých afghánských civilistů a dalších zhruba 25 raněných lidí. Informace o obětech přineslo několik afghánských činitelů. A tyto informace následně potvrdila i sama Severoatlantické aliance.

Jedním z oněch, již zmíněných afghánských činitelů, kteří o celé události informovali byl třeba představitel afghánské policie, Kásim Džangalbagh. Ten konkrétně uvedl, že americké a afghánské letecké jednotky při společné akci, kdy se snažili pomoci pozemním silám, zabili, krom 65 Talibánců a dvou jejich velitelů, také tři desítky civilistů. Mezi ně se bohužel v tomto případě počítá i několik dětí, včetně jednoho kojence.

Celá vojenská akce, vyvolala mezi tamějšími, rozhořčenými Afghánci, řadu protestů. Uvedeme-li si náhodnou situaci. Tak řada lidí z odstřelované oblasti přinesla na protest proti vojenským zásahům, před úřad místního guvernéra, několik desítek mrtvých těl, mezi nimiž byly těla i mrtvých dětí. To vše proto, aby krom protestu vyvolali i vzpomínky na loňský útok amerických sil, které zaútočily na nemocnici spadající pod organizaci, Lékařů bez hranic v Kunduzu. Tehdy přišlo o život 42 lidí, včetně nemocničního personálu.

Jeden z protestujících lidí, 55letý dělník, dokonce během protestů novinářům řekl, cituji:

Mám zlomené srdce. Přišel jsem o sedm členů mé rodiny. Chci vědět, proč tyto nevinné děti byly zabity. To přece nebyli Talibanci.

Svůj smutek, krom výše uvedeného dělníka ve svém projevu, dle informací francouzské tiskové služby AFP, dal najevo také velitel amerických sil a operací NATO, žijící v Afghánistánu, John Nicholson. Ten všem rodinám a přátelům obětí, vyjádřil upřímnou soustrast.

Velice podobně reagoval i afghánský prezident, Ašraf Ghání, kterého smrt lidí v Kunduzu, dle jeho vlastních slov „velice rozesmutnila.“ Během svého prohlášení vyzval všechny vojenské jednotky v zemi, aby se maximálně snažily, vyhnout všem civilním obětem. Zároveň za hlavní viníky celé tragédie označil všechny islamistické vzbouřence, které zkritizoval za to, že se během bojů úmyslně schovávají do obydlených domů.

V souvislosti s boji v Kunduzu lze doplnit, že na nebojová operaci NATO, nesoucí název, Resolute Support (Rozhodná podpora) se aktuálně podílí, více jak 12 000 vojáků z celé Severoatlantické aliance. Ti se snaží svým afghánským kolegům v boji, proti teroristickým skupinám jako je Taliban či Islámský stát (IS), pomáhat. Bojová mise NATO v Afghánistánu, jinak oficiálně skončila již v roce 2014.

Nutno ale doplnit, že i teď po oficiálním ukončení bojové mise NATO, afghánské síly podporuje velké množství vojáků. Krom již zmíněných 12 000 vojáků z celé Severoatlantické aliance je v Kunduzu dalších 10 000 amerických vojáků, kteří zde působí, buď v roli cvičitelů, nebo poradců. Předpokládá se ale, že se jejich počet s příchodem nového prezidenta do Bílého domu, značně sníží.

Zdroj: AFP

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů